Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kupuj i używaj odblasków z głową

Kupuj i używaj odblasków z głową fotolia.pl

Z kontroli Inspekcji Handlowej, którą kieruje prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, iż co druga kamizelka ostrzegawcza nie spełnia wymogów, a odblaski mają wadliwe instrukcje – stwarza to realne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników.

UOKiK radzi:

Uważaj na gadżety
Firmy często rozdają akcesoria, które przypominają odblaski. Nie wiadomo jednak, czy mają odpowiednie właściwości, bo nie zostały poddane procedurze oceny zgodności. Potwierdzeniem, że element odblaskowy spełnia wymagania jest znak CE, umieszczany bezpośrednio na odblasku lub na dołączonej etykiecie.

Ważne informacje
Zwróć uwagę, czy na opakowaniu lub etykiecie jest nazwa producenta i typ odblasku (1 – swobodnie wiszący, 2 – do zdejmowania, 3 – przytwierdzany na stałe).

Instrukcja użytkowania
Musi być napisana po polsku. Dowiesz się z niej m.in. jak i gdzie zamocować odblask, jak go prawidłowo używać, w jakich warunkach go nie stosować i jak go przechowywać, aby nie stracił właściwości.

Bądź widoczny
Noś odblask tak, aby oświetlały go reflektory samochodu. Im niżej, tym lepiej. Dzięki temu kierowca wcześniej cię zauważy. Nie zasłaniaj odblasku szalikiem lub torbą.

Prawa ręka lub noga
Mocuj elementy odblaskowe od strony ruchu pojazdów. Jeśli zgodnie z przepisami idziesz lewą stroną drogi, noś odblask na prawej ręce lub nodze.

Sprawdzaj stan odblasków
Jeśli naszyta na ubranie lub plecak taśma odblaskowa się wytarła, np. w praniu, wymień ją. Jeśli do odblasku z tworzywa sztucznego dostała się woda, kup nowy, bo stary pod wpływem wilgoci utracił właściwości.

Masz wątpliwości?
Skontaktuj się z Inspekcją Handlową.

Więcej informacji w poradniku UOKiK.

Źródło: UOKiK

Pt., 12 St. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa