Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Będzie nowy wzór wniosku o wydanie prawa jazdy

Będzie nowy wzór wniosku o wydanie prawa jazdy fotolia.pl

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Projekt w swoim założeniu sprowadza się do trzech podstawowych zmian. Pierwsza wynika z czerwcowej nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego i prawa zrzeczenia się odwołania. W związku z tym załącznik do rozporządzenia w postaci wzoru wniosku o wydanie prawa jazdy zostanie uzupełniony o przedmiotową informację wraz z pouczeniem.

Kolejną zmiana dotyczy przedstawienia orzeczenia lekarskiego dla osoby, której cofnięto uprawnienia do kierowania w okresie pierwszych dwóch lat (np. jazda pod wpływem alkoholu) obecnie przepis sugerował, że taka osoba ma spełnić warunki jak dla nowego kierowcy, zmiana ma na celu usunięcie wątpliwości, że osoba taka również musi przedstawić stosowne orzeczenia i zaświadczenia, które są wynikiem badań związanych ze skierowaniem.

Ostatnia zmiana dotyczy osób, które posiadają wyższa kategorię prawa jazdy, a starają się o kategorię niższą. Jeżeli po wejściu w życie rozporządzenia przedstawią badania lekarskie na niższą kategorię z krótszym terminem niż dla kategorii wyższej, nastąpi skrócenie ważności dla wyższych kategorii dostosowując je do najświeższego badania lekarskiego.

Rozporządzenie jest w początkowej fazie legislacyjnej, termin wejścia w życie został określony na 30 dni od dnia ogłoszenia.

Niedz., 7 St. 2018 1 Komentarz Dodane przez: Marcin Maksymiuk

Komentarze

Janusz
0 # Janusz 2018-01-22 19:26
Po ostatniej aktualizacji, wniosek jest dość wymagający i próbuje nadążyć po zmienionym rozporządzeniu ws. wydawania uprawnień. Niestety zamiast upraszczać przepisy,kompli kujemy je i to w dość ostentacyjny sposób. Biurokracja się szerzy, a Pan P. jeździ i szkoli.
Przykre ale prawdziwe.
| | |