Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Środki na drogi dla każdego samorządu

Środki na drogi dla każdego samorządu fotolia.pl

- Zwiększenie puli dostępnych środków z budżetu państwa  powinno osiągnąć taki poziom, aby wszystkie wnioski spełniające wymogi formalne składane zarówno przez samorządy powiatowe, jak i gminne otrzymały oczekiwane dofinansowanie – wynika ze stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie zwiększenia środków finansowych na Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 z 6 września br.

Samorządowcy zauważają, że pomimo zapewnień utrzymania kwoty dotacji na poziomie 1 mld zł w skali kraju, corocznie kwota ta ulega pomniejszeniu - 800 mln na rok 2017.

Tymczasem rosną potrzeby remontowe dróg lokalnych, rosną także koszty realizacji inwestycji infrastrukturalnych. - Życie mieszkańców i przedsiębiorców Polski lokalnej zaczyna się od dróg gminnych i powiatowych, a ich zły stan staje się nierzadko najbardziej uciążliwym problemem lokalnej społeczności i władz samorządowych. Jednocześnie widząc wykorzystanie przyznanej puli środków na dofinansowanie należy podkreślić, że jest to bardzo dobry program, którym żywo zainteresowane są samorządy lokalne, aktywnie uczestniczące w pozyskiwaniu środków z budżetu państwa i zabezpieczające 50-procentowy udział własny.  Dlatego niezwykle ważnym elementem jest ewaluacja programu między innymi poprzez zwiększenie środków na dofinansowanie zadań programowych, co bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia długości remontowanych czy przebudowywanych odcinków dróg lokalnych, a w konsekwencji zaspakajania podstawowych potrzeb lokalnych mieszkańców i samorządowców – czytamy w stanowisku.

Sob., 16 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska