Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji

Skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji fotolia.pl

Dla użytkowników drogi bez znaczenia jest okoliczność, czy stworzenie przez skarżącego realnego zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym nastąpiło w związku z brakiem jego kwalifikacji do prowadzenia pojazdów – jak twierdzą to organy, czy też wykazany przez niego brak kwalifikacji w kierowaniu pojazdem konkretnym dniu, spowodowany był jego stanem zdrowia, jak twierdzi to skarżący. Istotnym jest to, że skarżący kierując pojazdem wykazał brak kwalifikacji w tym zakresie, co powoduje uzasadnioną koniczność sprawdzenia jego kwalifikacji. Tak wynika z wyroku WSA w Krakowie z 29 czerwca 2017 r. (sygn. III SA/Kr 419/17).

W rozpatrywanie sprawie doszło do zatrzymania skarżącego przez innych użytkowników drogi w drodze tzw. "obywatelskiego ujęcia". Z akt sprawy wynika, że skarżący kierując pojazdem osobowym nie był w stanie utrzymać prostolinijnego toru jazdy, na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym wjechał z impetem całym pojazdem na chodnik i dalej kontynuował jazdę, czym spowodował u innych użytkowników drogi podejrzenie kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu i ich zdecydowaną reakcję. Zdarzenie to zostało udokumentowane nagraniami telefonem komórkowym przez pasażera jednego z pojazdów i kamerą samochodową kierującego innym pojazdem i spowodowało zatrzymanie przez nich skarżącego wraz z wezwaniem funkcjonariuszy policji, którzy polecili skarżącemu zjechać z ulicy na parking. Skarżący wykonując to polecenie wjechał na wysoki krawężnik, następnie w sposób nieudolny zaparkował pojazd nie zachowując równoległości do pozostałych pojazdów i w ten sposób zajmując dwa miejsca parkingowe, pozostawił pojazd z włączonymi światłami i otwartymi drzwiami i kilka metrów odszedł od pojazdu. Z notatki służbowej sporządzonej w tym dniu - znajdującej się w aktach sprawy - wynika, że skarżący sprawiał wrażenie roztargnionego, otępiałego, jego mowa była nad wyraz spokojna, przy czym skarżący stwierdził, że "dziwnie się czuje i faktycznie nie powinien jeździć samochodem".

Wniosek o skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji wpłynął z Komendy Powiatowej Policji. Kilkanaście dni później do organu wpłynęło postanowienie Sądu Rejonowego o zatrzymaniu prawa jazdy, a dwa miesiące później  wyrok nakazowy Sądu Rejonowego z dnia w którym uznano skarżącego za winnego tego kierując samochodem osobowym stworzył realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez niezachowanie należytej staranności podczas kierowania pojazdem, w wyniku czego stracił panowanie nad nim i w następstwie tego zjechał z jezdni wjeżdżając na przydrożny chodnik. W wyroku tym nie został orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Poza sporem był, że opisane zdarzenie miało miejsce, ogólnie stwierdzone jako stworzenie przez skarżącego realnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i to zdarzenie – zdaniem Sądu - wyczerpuje w pełni przesłankę "istnienia uzasadnionych i poważnych zastrzeżeń co do kwalifikacji skarżącego jako kierującego pojazdem".

Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: CBOSA

Niedz., 23 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel