Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trwa nabór do VI edycji ogólnopolskiego konkursu "Gmina przyjazna rowerzystom"

Trwa nabór do VI edycji ogólnopolskiego konkursu fotolia.pl

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Polską Organizacją Turystyczną oraz Związkiem Powiatów Polskich zapraszają do udziału w VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Gmina przyjazna rowerzystom”.

Konkurs zainicjowany przez PTTK w ramach Roku Turystyki Rowerowej w 2012 r. ma na celu zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich planach i działaniach uwzględniły potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą rowerową infrastrukturę, inicjują lub włączają się w organizowanie rowerowych imprez i akcji, wydają rowerowe mapy i przewodniki, stają się coraz bardziej przyjazne dla rowerowych podróżników.

Konkurs promuje gminy, które dbają o bezpieczeństwo rowerzystów, organizują, bądź włączają się w akcje „Bądź bezpieczny na rowerze”, znakowania rowerów, czy też promowanie w swoich działaniach jazdę w kasku i kamizelce odblaskowej.

Konkurs jest idealną okazją nie tylko do promocji „rowerowych działań” i gmin, które na co dzień nie koniecznie przebijają się ze swoją ofertą w mediach do szerokiego grona odbiorców ale również do nagrodzenia i dostrzeżenia zaangażowania władz gmin, stowarzyszeń i wszelkich aktywistów działających na rzecz rozwoju ruchu rowerowego w swoich miastach i gminach.

Warunki konkursu

Konkurs ma za zadanie prezentować działania związane z:

 • inwestycjami gmin w infrastrukturę turystyczną: szlaki i drogi rowerowe, wypożyczalnie rowerów, punkty napraw rowerów, miejsca obsługi rowerzystów, stojaki dla rowerów w miejscach użyteczności publicznej (dworce PKP, PKS, urzędy itd., )
 • promocją w postaci wydanych map, przewodników, aplikacji mobilnych, informacji na stronach gminy i innych portalach.
 • popularyzacją turystyki rowerowej poprzez organizację cyklicznych imprez dla miłośników dwóch kółek
 • wskazaniem konkretnych działań podejmowanych na rzecz mieszkańców i turystów związanych z propagowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym osób korzystających z jednośladu (np. kamizelki odblaskowe, właściwe oświetlenie pojazdów, znakowanie pojazdów, jazda w kasach, zachowanie odległości 1,5 m).

Przewiduje się kategorie:

 • gmina wiejska,
 • gmina miejska,
 • gmina miejsko-wiejska,
 • gmina miejska na prawach powiatu.

W zgłoszeniu udziału w konkursie należy podać: szczegółowy opis zrealizowanych inwestycji w latach 2016 i 2017 (do 30 lipca) (m.in. długość dróg i ścieżek rowerowych, oznakowanych szlaków rowerowych, ilość urządzeń, miejsc postojowych, wypożyczalnie sprzętu, punkty napraw rowerów), w miarę możliwości z mapami i planami oraz dokumentacją fotograficzną, kopie publikacji prasowych, wydawnictwa własne, adresy współpracujących portali, wykaz organizowanych imprez (rajdy, zloty) oraz informacje o innych działaniach uzasadniających starania o certyfikat, w tym o przedsięwzięciach planowanych na przyszły rok, a także o długofalowym planie utrzymania i konserwacji istniejącej infrastruktury rowerowej.

Wypełnioną kartę zgłoszenia wraz z materiałami uzupełniającymi, dokumentującymi różne działania (mapy, foldery, fotografie) należy przesyłać do 10 sierpnia 2017 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Główny,
00-075 Warszawa,
ul. Senatorska 11

z dopiskiem „Gmina Przyjazna Rowerzystom”.

Karta zgłoszenia w konkursie do pobrania ze strony www.narowerze.pttk.pl

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi przez specjalnie powołane Jury, które w terminie do 5 września 2017 r. dokona m.in. weryfikacji kart zgłoszeń w terenie, a wyniki Konkursu ogłoszone będą na stronie www.narowerze.pttk.pl do dnia 10 września 2017 roku.

Laureaci w poszczególnych kategoriach zostaną uhonorowani certyfikatami, które zostaną wręczone 21 września 2017 roku podczas Międzynarodowych Targów Rowerowych Bike-Expo w Kielcach.

Nagrody

Gmina, która uzyskała trzykrotnie certyfikat Gminy Przyjaznej Rowerzystom może w VI edycji ubiegać się o nagrodę Grand Prix, a wśród nagród znajda się m. in.:

 • Rower ze wspomaganiem elektrycznym ufundowany przez Trybeco sp z o.o.
 • Nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 • Voucher na zaprezentowanie gminy na stoisku „Rowerem przez Polskę” podczas VIII Międzynarodowych Targów Bike-Expo ufundowany przez Targi Kielce.
 • Wykonanie aplikacji 3D promującej oferowane przez gminę atrakcje dla rowerowych turystów ufundował Związek Powiatów Polskich.

Więcej informacji

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie Państwo pod adresem: www.narowerze.pttk.pl

Informacje na temat konkursu można uzyskać również u Jolanty Śledzińskiej, sekretarz ZG PTTK ds. promocji i kontaktów zewnętrznych, tel.: +48 22 826 01 56, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konkurs Patronatem Honorowym objęło: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna oraz Związek Powiatów Polskich.

Pt., 14 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa