Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejny wyrok o art. 12 ustawy o kierujących pojazdami

Kolejny wyrok o art. 12 ustawy o kierujących pojazdami fotolia.pl

Trudno byłoby przyjąć, że racjonalny ustawodawca, pozbawiając kierującego prawa do kierowania pojazdami kat. A (motocyklem) z powodu kierowania nim w stanie nietrzeźwości, zezwoliłby na pozostawienie takiemu kierującemu prawa do prowadzenia samochodu osobowego i innych pojazdów (kat. B) wobec tego, że orzeczony w postępowaniu karnym środek karny tej kategorii nie obejmował. (Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 20 kwietnia 2017 r. sygn. II SA/Go 115/17).

Pozbawienie skarżącego prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego tylko części posiadanych przez niego uprawnień nie oznacza, że w czasie obowiązywania tego zakazu może on żądać od organu administracji zwrotu dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami innych posiadanych kategorii. Tego wyraźnie ustawodawca zakazał w art. 12 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą. Adresatem tego przepisu jest organ administracyjny, nie zaś sąd powszechny. Dlatego też rozstrzygnięcie w przedmiocie zwrotu prawa jazdy w sytuacji objętej przepisem art. 12 ust. 2 ustawy, nie jest objęte uznaniem administracyjnym, lecz obliguje organ do zastosowania wynikających z niego sankcji.

Skutek administracyjny nie wyraża się w utracie przez skarżącego posiadanych już uprawnień w zakresie szerszym niż orzeczone wyrokiem sądu karnego, ale w czasowym zawieszeniu możliwości ich wykonywania.

Źródło: CBOSA

Niedz., 28 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel