Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy przedsiębiorca może zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej regulowanej?

Czy przedsiębiorca może zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej regulowanej? fotolia.pl

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie wprowadza generalnego zakazu zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej regulowanej. Takich przepisów nie zawiera również ustawa o Prawo o ruchu drogowym. Pojawia się zatem pytanie czy po pierwsze przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów i ośrodki szkolenia kierowców mogą zawiesić prowadzoną przez siebie działalność a po drugie czy w okresie zawieszenia muszą spełniać wymagania przewidziane dla prowadzących stacje kontroli pojazdów.

W mojej ocenie na pierwsze pytanie należy udzielić dopowiedzi twierdzącej. Jak już była mowa wyżej ustawodawca nie wprowadził zakazu zawieszania działalności regulowanej. Ponieważ w obrocie gospodarczym funkcjonuje zasada, że co nie jest zakazane jest dozwolone, a w prawie polskim funkcjonuje zasada swobody prowadzenia działalności gospodarczej  z braku stosownych przepisów nie można wywieść zakazu  korzystania z praw generalnie przyznanym podmiotom prowadzącym działalność. Jako wyjątek należy traktować szczególne uregulowanie zasad zawieszania prowadzenia działalności  organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego w  art. 7a ustawy o usługach turystycznych. Z powołanego przepisu można również wywieść, że jeżeli tylko przy świadczeniu usług  turystycznych ustawodawca określa szczególne zasady, to we wszystkich pozostałych przypadkach obowiązują zasady ogólne tj. ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Problem dotyczy również kwestii spełnienia wszystkich warunków koniecznych do prowadzenia działalności gospodarczej regulowanej w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. W mojej ocenie w okresie zawieszenia warunki te nie muszą być spełnione.  Intencją wprowadzenia tzw. działalności regulowanej jest umożliwienie  jej wykonywania tylko tym przedsiębiorcą, którzy dają odpowiednią rękojmię jej prowadzenia (tj. takim którzy posiadają odpowiednią kadrę oraz wyposażenie). W okresie zawieszania wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności, nie ma zatem zagrożenia, że określone usługi będzie świadczył przedsiębiorca nie spełniający przewidzianych prawem wymogów.  Zawieszenie ma ze swej natury charakter czasowy i może być spowodowane różnymi przyczynami życiowymi (np. choroba przedsiębiorcy, który jest jedynym instruktorem w prowadzonej przez siebie OSK). Nałożenie każdorazowo obowiązku wpisywania się i wykreślania z rejestru działalności regulowanej w związku z zawieszeniem prowadzenia działalności gospodarczej wydaje się być nadmierną ingerencją w swobodę wykonywania działalności gospodarczej. Warto również pamiętać, że w okresie zawieszania organ ma prawo dokonywać kontroli przedsiębiorcy (np. w celu sprawdzenia czy działalność regulowana rzeczywiści nie jest wykonywana).

Pon., 18 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel