Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kierowca na próbę

Kierowca na próbę fotolia.pl

Ustawa kierujących pojazdami przewiduje okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców. Zgodnie z ustawą okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument. W okresie próbnym kierowca będzie obowiązany: 

  1. odbyć między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy:  
    1. kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, 
    2. praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym; 
  2. przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu, o których mowa w pkt 1, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy; 
  3. kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego - przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu. 

W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem będzie zabraniało się: 

  1. przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;
  2. kierowania pojazdem nieoznakowanym w sposób, o którym mowa wyżej;
  3. podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B; 
  4. osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B. 

Starosta będzie uprawniony do wydania decyzj administracyjnej o przedłużeniu okresu próbnego:

  1. o kolejne 2 lata, jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatami karnymi lub prawomocnymi wyrokami sądów; 
  2. o czas zatrzymania prawa jazdy w przypadku, o którym mowa w art. 102 ust. 1 pkt 3 (nieprzedłożenie orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych lub o braku przeciwwskazań psychologicznych).

Administrator centralnej ewidencji kierowców będzie obowiązany przekazywać niezwłocznie staroście informację o popełnieniu przez kierowcę dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzonych w tym okresie mandatami karnymi lub prawomocnymi wyrokami sądów, będących podstawą przedłużenia okresu próbnego. Starosta będzie zobowiązany przesłać niezwłocznie informację o popełnieniu przez kierowcę dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzonych w tym okresie mandatami karnymi lub prawomocnymi wyrokami sądów, podając datę oraz termin przedłużenia okresu próbnego:

  1. kierowcy;
  2. administratorowi centralnej ewidencji kierowców.
Śr., 22 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel