Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kontrolowanie stacji kontroli pojazdów (cz. 5)

Kontrolowanie stacji kontroli pojazdów (cz. 5) fotolia.pl

Kto powinien być obecny przy czynnościach kontrolnych?

Czynności kontrolnych dokonuje się w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej. Co do zasady kontrolowany jest obowiązany do pisemnego wskazania osoby upoważnionej do reprezentowania go w trakcie kontroli, w szczególności w czasie jego nieobecności. Niedopełnienie tego obowiązku do niedawna stanowiło wykroczenie zagrożone karą grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł. Obecnie brak jest jakiejkolwiek sankcji z tego tytułu.

W razie nieobecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej albo niewyznaczenia osoby upoważnionej czynności kontrolne mogą być wykonywane w obecności innego pracownika kontrolowanego, którego w takim przypadku uznaje się za osobę czynną w lokalu przedsiębiorstwa umocowaną do dokonywania czynności prawnych, które zazwyczaj bywają dokonywane z osobami korzystającymi z usług tego przedsiębiorstwa, lub w obecności przywołanego świadka, którym powinien być funkcjonariusz publiczny, niebędący jednak pracownikiem organu przeprowadzającego kontrolę.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie precyzuje kogo należy rozumieć pod pojęciem funkcjonariusza publicznego. Można się tu posiłkować wyliczeniem z art. 115 §13 kodeksu karnego, zgodnie z którym funkcjonariuszem publicznym jest: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, poseł, senator, radny, poseł do Parlamentu Europejskiego, sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego, notariusz, komornik, kurator sądowy, syndyk, nadzorca sądowy i zarządca, osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy, osoba będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych, osoba będąca pracownikiem organu kontroli państwowej lub organu kontroli samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, osoba zajmująca kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej, funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej, osoba pełniąca czynną służbę wojskową, pracownik międzynarodowego trybunału karnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe.

Oczywiście nie wszystkie wymienione osoby w praktyce będą mogły służyć pomocą organowi kontroli, nie ma jednak przeszkód by skorzystać z pomocy policji czy nawet radnego.

 

Wt., 19 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel