Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kontrolowanie stacji kontroli pojazdów (cz. 4)

Kontrolowanie stacji kontroli pojazdów (cz. 4) fotolia.pl

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli

Czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników organów kontroli po okazaniu przedsiębiorcy albo osobie przez niego upoważnionej legitymacji służbowej upoważniającej do wykonywania takich czynności oraz po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Czynności kontrolne mogą być wykonywane przez osoby niebędące pracownikami organu kontroli, jeżeli przepisy odrębnych ustaw tak stanowią. W przypadku kontroli stacji kontroli pojazdów taka możliwość istnieje w stosunku do pracowników TDT.

Upoważnienie zawiera co najmniej:

  1. wskazanie podstawy prawnej;
  2. oznaczenie organu kontroli;
  3. datę i miejsce wystawienia;
  4. imię i nazwisko pracownika organu kontroli uprawnionego do wykonania kontroli oraz numer jego legitymacji służbowej;
  5. oznaczenie przedsiębiorcy objętego kontrolą;
  6. określenie zakresu przedmiotowego kontroli;
  7. wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia kontroli;
  8. podpis osoby udzielającej upoważnienia z podaniem zajmowanego stanowiska lub funkcji;
  9. pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego przedsiębiorcy. 

Dokument, który nie spełnia wyżej wymienionych wymagań, nie stanowi podstawy do przeprowadzenia kontroli. Nieprawidłowo wystawione upoważnienie może być podstawą do wniesienia sprzeciwu w toku kontroli przez przedsiębiorcę, w przypadku wydania niekorzystnej dla przedsiębiorcy lub diagnosty decyzji w wyniku kontroli, nieprawidłowości przy udzieleniu upoważnienia mogą być również przedmiotem odwołania do organu II instancji lub skargi do sądu administracyjnego.

Z powołanego wyżej wyliczenia wynika, że upoważnienie ma charakter indywidualny w odniesieniu do każdego z przedsiębiorców.

Data rozpoczęcia kontroli powinna być wskazana konkretną datą kalendarzową np. 7 kwietnia 2011 r. Przewidywany termin zakończenia może być wskazany  konkretną datą kalendarzową lub w dniach (ewentualnie w tygodniach jeżeli nie mamy do czynienia z mikroprzedsiębiorcami). Jeżeli czas trwania kontroli obejmie sobotę (np. kontrola rozpocznie się w piątek a ma zakończyć w poniedziałek) organ z ostrożności powinien wskazać czy zamierza przeprowadzić czynności kontrolne również w sobotę. Sobota jest dniem roboczym zatem organ niepotrzebnie straciłby jeden dzień z maksymalnej puli dni na przeprowadzenie kontroli u danego przedsiębiorcy.

Treść pouczenia o prawach i obowiązkach musi odpowiadać obowiązującym przepisom prawa.

Niestety wielu pracowników starostw wciąż posługuje się upoważnieniami, które w swej treści nie uwzględniają nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która weszła w życie 7 marca 2009 r. (np. nieprawidłowa informacja o maksymalnym czasie trwania kontroli do 8 tygodni lub brak pouczenia o możliwości wniesienia sprzeciwu).

Zakres kontroli nie może wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu.

Zmiana osób upoważnionych do wykonania kontroli, zakresu przedmiotowego kontroli oraz miejsca wykonywania czynności kontrolnych (jeżeli zostało wskazane) wymaga każdorazowo wydania odrębnego upoważnienia. Zmiany te nie mogą prowadzić do wydłużenia przewidywanego wcześniej terminu zakończenia kontroli.

Wt., 12 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel