Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przegląd Planu działania na rzecz wdrażania inteligentnych systemów transportowych

Przegląd Planu działania na rzecz wdrażania inteligentnych systemów transportowych fotolia.pl

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej informuje, iż w związku z prowadzonym na zlecenie Komisji Europejskiej przeglądem Planu działania na rzecz wdrażania inteligentnych systemów transportowych w Europie,COM(2008)886, istnieje możliwości wypełnienia ankiety dotyczącej wdrażania, efektywności oraz użyteczności tego Planu.

Ankieta jest dostępna w wersji angielskiej - tutaj.

W Planie Działania na rzecz wdrażania inteligentnych systemów transportowych w Europie, który został opublikowany w 2008 r., Komisja Europejska zaproponowała priorytetowe obszary działań w celu przyspieszenia skoordynowanego wdrażania aplikacji i usług inteligentnych systemów transportowych (ang. skrót - ITS) w Unii Europejskiej.

Plan przewidywał działania w sześciu obszarach:

  1. Optymalne wykorzystanie danych dotyczących dróg, ruchu i podróży;
  2. Ciągłość usług ITS w zakresie zarządzania ruchem i transportem towarowym w europejskich korytarzach transportowych i konurbacjach;
  3. Bezpieczeństwo i ochrona w transporcie drogowym;
  4. Integracja pojazdu z infrastrukturą transportową;
  5. Bezpieczeństwo i ochrona danych oraz kwestie odpowiedzialności;
  6. Europejska współpraca i koordynacja w zakresie ITS.

Dla każdego z tych obszarów określone zostały działania oraz ich harmonogram.

Realizacja powyższych działań, poprzez ustanowienie ram dla określania procedur i specyfikacji, ma spowodować mobilizację państw członkowskich oraz zainteresowanych podmiotów do określonych działań mających na celu rozwój aplikacji ITS.

Według Komisji potrzebne jest podjęcie i skoordynowane rozwiązanie niektórych kwestii na szczeblu unijnym w celu uniknięcia wielości różnych aplikacji i usług ITS. Są to przede wszystkim kwestie: ciągłości geograficznej, interoperacyjności usług i systemów oraz standaryzacji.

Zaproponowane przez Komisję Europejską działania powinny ułatwić powstanie paneuropejskich aplikacji, opartych na wykorzystaniu precyzyjnych i wiarygodnych danych w czasie rzeczywistym, przy zapewnieniu dostępności do usług ITS we wszystkich gałęziach transportu.

W celu osiągnięcia wszystkich celów związanych z wdrażaniem ITS, Plan Działania zapowiedział wykorzystanie kilku instrumentów m.in. wsparcia finansowego, inicjatyw związanych ze standaryzacją, środków legislacyjnych oraz pozalegislacyjnych.

Źródło: transport.gov.pl

Wt., 23 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel