Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zakaz prowadzenia pojazdów kategorii B+E

Zakaz prowadzenia pojazdów kategorii B+E fotolia.pl

Nie ma uprawnienia określanego jako kategoria B+E bez uprawnienia określanego jako kategoria B. Pojazd samochodowy i przyczepa stanowią zespół pojazdów. Tak więc kategoria „uprawnienie do prowadzenia pojazdów kategorii B+E” nie kreuje jakiejś szczególnej kategorii pojazdów. Obejmuje pojazd samochodowy i przyczepę. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 marca 2012 r. I OSK 466/11

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Sąd Rejonowy przesłał do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta odpis prawomocnego wyroku w celu wykonania punktu II, którym orzeczono, na okres 1 roku, wobec N. B., zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, do których prowadzenia uprawnia prawo jazdy kategorii B oraz punktu III, którym na podstawie art. 63 § 2 Kodeksu karnego na poczet orzeczonego środka karnego zaliczono N. B. okres zatrzymania prawa jazdy.

Prezydent Miasta cofnął N. B. na okres 12 miesięcy uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B oraz B+E, w prawie jazdy. W odwołaniu N. B. zarzucił błędną wykładnię art. 182 § 2 K.k.w., poprzez przyjęcie, że cofnięciu podlegają prawa jazdy kategorii B oraz kategorii B+E, podczas gdy organ był zobowiązany do cofnięcia tylko prawa jazdy kategorii B. Skoro sąd orzekł o zakazie prowadzenia pojazdów, do których prowadzenia uprawnia prawo jazdy kategorii B, to orzeczony środek karny nie dotyczy prawa jazdy kategorii B+E. Odwołujący się wniósł o zmianę decyzji poprzez cofnięcie mu uprawnienia do kierowania pojazdem, do którego uprawnia prawo jazdy kategorii B.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze zwróciło się do Sądu Rejonowego o wyjaśnienie wątpliwości co do wykonania wyroku. Sąd Rejonowy dokonując wykładni tego wyroku wskazał, że orzeczony wobec N. B. środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, do których prowadzenia uprawnia prawo jazdy kategorii B na okres jednego roku, obejmuje również prawo jazdy kategorii B+E. Po uzyskaniu wykładni wyroku organ odwoławczy utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. N. B. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że organy prawidłowo ustaliły stan faktyczny i prawidłowo zastosowały do niego przepisy prawa materialnego oraz nie naruszyły prawa procesowego. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną od tego wyroku wniesioną przez N.B.

W uzasadnieniu wskazano, że zakaz prowadzenia pojazdów wymienionych w kategorii B odnosi się do uprawnień określonych w kategorii B oraz w kategorii B+E. Nieodłącznym elementem pojazdu "podpadającego" pod kategorię B+E jest pojazd wymieniony w kategorii B. Nie ma więc możliwości przyjęcia, że są jakieś pojazdy kategorii B, które mieszczą się w kategorii B+E, a nie należą do kategorii B. Zakaz prowadzenia pojazdów wymienionych w art. 88 ust.2 pkt 3 Prawa o ruchu drogowym dotyka także pojazdy wymienione w art. 88 ust.2 pkt 10 tej ustawy. Nie ma uprawnienia określanego jako kategoria B+E bez uprawnienia określanego jako kategoria B. Wynika to z powołanych przepisów oraz z art. 2 pkt 31, 32, 33, 40 i 50 oraz art. 71 ust.4 Prawa o ruchu drogowym.

Źródło: Orzecznictwo NSA

Pon., 20 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel