Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ogólnopolska Konferencja Metodyczno–Programowa przy współudziale ZPP

Ogólnopolska Konferencja Metodyczno–Programowa przy współudziale ZPP fotolia.pl

W dniach 3 - 4 lutego 2012 roku odbyła się w Warszawie Ogólnopolska Konferencja Metodyczno – Programowa, inaugurująca szkoleniowo-warsztatową część Przedsięwzięcia pn. "Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią", nad którym honorowy patronat sprawują: Waldemar Pawlak, Wicepremier i Minister Gospodarki, Krystyna Szumilas, Minister Edukacji Narodowej, Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody oraz Marek Tramś, prezes zarządu Związku Powiatów Polskich. 217 uczestników Konferencji zapoznało się z 26 ciekawymi prezentacjami i wykładami omawiającymi najważniejsze zagadnienia, związane z racjonalnym gospodarowaniem energią oraz pokazującymi jak skuteczniej realizować zajęcia szkolne poświęcone tym zagadnieniom

Uczestnikami Konferencji byli nauczyciele reprezentujący Platformę Ekologiczną KSPS, Klub Przodujących Szkół KSPS, Związek Nauczycielstwa Polskiego, przedstawiciele samorządów i kuratoriów oraz władz statutowych KSPS. W sesji otwierającej Konferencję uczestniczyli: Tadeusz Sławecki sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Rudolf Borusiewicz sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich oraz dyrektorzy departamentów z MEN, MŚ i URE. Na Konferencji obecni byli także poprzedni ministrowie i podsekretarze stanu z resortów gospodarki i środowiska, a obecnie wybitni eksperci i specjaliści zajmujący się różnymi aspektami energetyki i ochrony środowiska, tj: Jerzy Swatoń, Marek Kossowski, Tomasz Podgajniak, prof. Krzysztof Żmijewski i Krzysztof Zaręba.

Tadeusz Sławecki sekretarz stanu w MEN, zabierając głos na Konferencji, przekazał uczestnikom życzenia od pani Krystyny Szumilas Minister Edukacji Narodowej oraz podkreślił wagę i znaczenie problematyki, podejmowanej przez KSPS, zarówno w trakcie Konferencji jak i w trakcie szkoleń warsztatowych, które będą realizowane dla nauczycieli. Podkreślił także, że nowa podstawa programowa, stwarza szkołom i nauczycielom coraz większe możliwości indywidualizowania programów i sposobów nauczania w szkołach wszystkich typów. Wyraził nadzieję, że uczestnicy szkoleń z powodzeniem realizować będą w przyszłości zajęcia szkolne, służące kształtowaniu przez szkołę postaw i nawyków racjonalnego gospodarowania i oszczędzania energii.

Zasadniczymi programowymi celami Konferencji była prezentacja prawnych regulacji i programowych celów, które powinna osiągnąć Polska w dziedzinie racjonalizacji gospodarowania energią, kierunków polskiej polityki energetycznej oraz prezentacja inicjatyw edukacyjnych i programów nauczania, służących lepszemu przygotowaniu dzieci i młodzieży do racjonalnego gospodarowania energią. Zagadnienia te podejmowane były przez wszystkich wykładowców i omawiane były we wszystkich prezentacjach, przedstawionych na Konferencji.

Prezentacje i wykłady z konferencji dostępne są tutaj

Merytoryczną wartość Konferencji tworzyły prezentacje i wykłady przygotowane przez wybitnych specjalistów i ekspertów, zajmujących się w swojej działalności zawodowej problemami racjonalnego gospodarowania energią oraz przez doświadczonych nauczycieli, którzy dopracowali się autorskich rozwiązań, służących efektywniejszemu uczeniu w szkole racjonalnego gospodarowania energią.

Konferencja przyczyniła się także do lepszego rozpoznania przez organizatorów potencjalnych potrzeb i oczekiwań nauczycieli, uczących w szkołach przedmiotów przyrodniczych oraz ich oczekiwań wobec programu przygotowywanych zajęć warsztatowych.

W trakcie sesji, otwierającej Konferencję ogłoszone zostały wyniki I edycji Konkursu dla nauczycieli pt. „Szkoła z energią", zorganizowanego przez KSPS w 2011 r. Celem Konkursu było wyłonienie innowacyjnych pomysłów i programów, służących efektywniejszej edukacji szkolnej i skuteczniejszemu kształtowaniu postaw dzieci i młodzieży. Jednym z fundatorów nagród był Związek Powiatów Polskich.

Lista laureatów i nagrodzonych dostępna jest tutaj

Źródło: edueko.pl

Niedz., 26 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka