Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada UE do spraw Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu - bezrobocie młodzieży wyzwaniem

Rada UE do spraw Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu - bezrobocie młodzieży wyzwaniem fotolia.pl

10 lutego odbyło się w Brukseli posiedzenie Rady Unii Europejskiej do spraw Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu. Podczas posiedzenia minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas powiedziała: Także dla Polski wyzwaniem jest bezrobocie młodzieży. Zależy ono w dużym stopniu od poziomu wykształcenia, w tym od typu szkoły - to bardziej różnicuje szanse absolwentów na rynku pracy niż płeć i miejsce.

Przeciwdziałanie wysokiemu bezrobociu młodych ludzi w Europie zdominowało zarówno formalną sesję, jak i roboczy lunch. Ministrowie edukacji dyskutowali o sposobach redRukowania społecznych skutków kryzysu - w tym zwłaszcza bezrobocia młodzieży - poprzez podejmowanie konkretnych działań w obszarze kształcenia i szkolenia.

W swoim wystąpieniu minister Krystyna Szumilas nawiązała do oświadczenia Rady Europejskiej z 30 stycznia 2012 r., w którym zaapelowano, aby Unia Europejska potraktowała jako priorytet działania i strategie, które przyczynią się do przeciwdziałania wysokiemu bezrobociu młodzieży w Europie. - Do zmniejszenia bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce przyczyni się reforma szkolnictwa zawodowego, mająca na celu podniesienie jakości zarówno kształcenia ogólnego, jak i zawodowego - podkreśliła minister Krystyna Szumilas.

Rada przyjęła wspólne sprawozdanie Rady i Komisji Europejskiej z wdrażania strategicznych ram europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia („ET 2020") w latach 2009-2011. Dokument ten, o nazwie „Kształcenie i szkolenie na rzecz inteligentnego i trwałego rozwoju Europy sprzyjającego włączeniu społecznemu", zawiera ponadto priorytety na II cykl współpracy w latach 2012-2014.

W posiedzeniu Rady uczestniczył także prof. Witold Jurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Komisję Europejską reprezentowali: Androulla Vassiliou, Komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności, młodzieży i sportu oraz Jan Truszczyński, Dyrektor Generalny ds. Edukacji i Kultury.

Źródło: men.gov.pl

Czw., 16 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun