Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nauczyciele pytają – MEN odpowiada. Relacje organ prowadzący – dyrektor szkoły

Nauczyciele pytają – MEN odpowiada. Relacje organ prowadzący – dyrektor szkoły fotolia.pl

Dyrektor złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora (rezygnacja z funkcji) 31.05. z okresem 3 m-cy. Od 01.09. wraca na stanowisko nauczyciela (z przeniesienia). Co robi organ prowadzący? Do dnia dzisiejszego nie poinformował dyrektora o zamiarach i nie przeprowadził rozmowy.

Zgodnie z art. 38 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce odwołuje nauczyciela z tego stanowiska kierowniczego m.in. w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji. Odwołanie ze stanowiska dyrektora następuje w tym przypadku po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Na odwołanie dyrektora szkoły z tej przyczyny nie jest wymagana zgoda organu prowadzącego szkołę. Organ ten nie może zatem odmówić przyjęcia rezygnacji. Złożenie rezygnacji stwarza - po stronie organu prowadzącego szkołę - obowiązek odwołania dyrektora.

Należy zauważyć, iż dyrektor szkoły jest jednocześnie nauczycielem zatrudnionym w tej szkole, z wyjątkiem określonym w art. 36 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, który przewiduje możliwość powołania na stanowisko dyrektora szkoły osoby niebędącej nauczycielem. Odwołanie ze stanowiska dyrektora szkoły nie powoduje rozwiązania stosunku z nauczycielem, który zajmował to stanowisko. Pomimo zatem odwołania ze stanowiska dyrektora, nauczyciel pozostaje nadal w stosunku pracy i otrzymuje wynagrodzenie za pracę, pomniejszone jedynie o dodatek funkcyjny.
W przypadku konieczności rozwiązania stosunku pracy z takim nauczycielem lub zmiany jego warunków pracy, zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) regulujące te kwestie.
Należy jednakże podkreślić, iż organ prowadzący szkołę nie posiada żadnych kompetencji w zakresie nawiązania, zmiany i rozwiązania stosunku pracy z nauczycielami szkoły, także w przypadku, gdy rozwiązanie lub zmiana stosunku pracy dotyczy nauczyciela, który uprzednio zajmował stanowisko dyrektora szkoły. W myśl art. 10 ust. 1 ustawy - Karta Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Stosownie do art. 39 ust. 3 pkt 1 ustawy o systemie oświaty dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami i w szczególności decyduje w sprawach zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki.
Jak wynika z powołanych przepisów, pracodawcą dla nauczyciela jest szkoła lub zespół szkół. Dyrektor szkoły jest upoważniony do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w imieniu pracodawcy będącego jednostką organizacyjną. Należy podkreślić, iż ustawa o systemie oświaty przekazała kompetencje do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wyłącznie dyrektorowi szkoły. W świetle powyższego organy jednostek samorządu terytorialnego nie mogą wkraczać w stosunki między pracodawcą a pracownikiem danej jednostki. Stanowisko takie potwierdza wyrok NSA z dnia 12 maja 2000 r., II S.A. 143/00 (Pr. Pracy 2000, nr 7, s. 40).

 

Źródło: samorzad.pap.pl

Czw., 2 Gr. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: