Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Toruniu powstanie Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

W Toruniu powstanie Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE fotolia.pl

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE”, przedłożoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budowę jednogłośnie poparło miasto Toruń.

W Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE odbywać się będą światowe premiery i przeglądy filmowe, specjalne pokazy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik projekcyjnych. Inwestycja finansowana przez Skarb Państwa oraz Miasto Toruń, będzie realizowana w latach 2021-2025.

Budowa ECFC to wspólna inicjatywa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenta Miasta Torunia i Fundacji Tumult, organizatora największego światowego festiwalu poświęconego sztuce zdjęć filmowych CAMERIMAGE. Koszt inwestycji to 600 mln zł, w tym dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 400 mln zł oraz 200 mln zł przekazane przez Toruń. Projekt obiektu zostanie wyłoniony w międzynarodowym konkursie. Inwestorem i organizatorem konkursu będzie ECFC.

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE wypełni lukę w polskiej infrastrukturze kultury oraz przyczyni się do rozwoju regionu. W ciągu ostatnich lat wybudowano wiele budynków służących kulturze, jednak żaden z nich nie spełnia standardów koniecznych do organizowania światowych premier filmowych i międzynarodowych festiwali sztuki filmowej.

W wyniku inwestycji powstanie obiekt o całkowitej powierzchni 38 tys. m kw. (w tym 18  tys. m kw. powierzchni użytkowej). Siedziba ECFC ma być obiektem, który pozwoli zorganizować w tym samym czasie zarówno wielki międzynarodowy festiwal, jak i pojedyncze wydarzenia tak, aby ich uczestnicy wzajemnie sobie nie przeszkadzali. Umożliwi działania edukacyjne i artystyczne. Będzie tam można organizować kongresy i sympozja, światowe premiery i przeglądy filmowe, specjalne pokazy wizualne z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik projekcyjnych, a także koncerty estradowe, widowiska muzyczne i teatralne czy wystawy. Obiekt będzie funkcjonował cały rok i będzie dostępny dla mieszkańców Torunia i gości.

Działalność ECFC będzie służyć także promocji Polski jako kraju przyjaznego filmowcom, który słynie z kształcenia autorów zdjęć filmowych na najwyższym światowym poziomie. Na inwestycji zyska także miasto Toruń i województwo kujawsko–pomorskie.

To kolejne przedsięwzięcie, które przyczyni się do uatrakcyjnienia polskiego rynku filmowego. W Polsce funkcjonuje już wprowadzony w 2019 r. model finansowego wsparcia międzynarodowych produkcji audiowizualnych, a budowa stosownej infrastruktury jest kolejnym krokiem do podniesienia atrakcyjności polskiego rynku filmowego.

Źródło: MKiDN

Śr., 30 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska