Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozwiązania dotyczące oświaty służące realizacji ustawy budżetowej na rok 2021

Rozwiązania dotyczące oświaty służące realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 fotolia.pl

Rada Ministrów 28 września br. przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 (tzw. ustawa okołobudżetowa). Projekt przewiduje także rozwiązania dotyczące systemu oświaty. 

Zgodnie z art. 1. w roku 2021 środki, o których mowa w art. 70a ust. 7 ustawy – Karta Nauczyciela przeznaczone na realizację ogólnokrajowych zadań w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli wyodrębnia się w budżecie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w łącznej wysokości do 2700 średnich wynagrodzeń nauczyciela dyplomowanego ustalonego w oparciu o kwotę bazową, o której mowa w art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, obowiązującą w dniu 1 stycznia 2018 r. Jest to rozwiązanie analogiczne jak obowiązujące w roku 2020. 

W roku 2021 środki, o których mowa w:

  1. art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy – Karta Nauczyciela, na wypłaty nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze wyodrębnia się w budżetach wojewodów łącznie w wysokości do 2744 średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty,
  2. art. 49 ust. 1 pkt 3 ustawy – Karta Nauczyciela, na wypłaty nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze wyodrębnia się w budżecie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w wysokości do 2015 średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty
    – ustalonych w oparciu o kwotę bazową, o której mowa w art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, obowiązującą w dniu 1 stycznia 2018 r. (art. 2).

W powyższym zakresie wprowadzono zmianę w zakresie sposobu ustalania wydatków na fundusz nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze w budżetach wojewodów oraz budżecie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania przyjmując za podstawę kwotę bazową obowiązującą w dniu 1 stycznia 2018. Natomiast w roku 2020 za podstawę przyjęto kwotę bazową obowiązującą 1 stycznia 2020 r. Jak wynika z uzasadnienia projektu powyższa zmiana umożliwi utrzymanie na dotychczasowym poziomie wydatków na ten cel oraz elastyczne kształtowanie wysokości środków w zależności od realnego zapotrzebowania.

W art. 3 uregulowano natomiast, że w roku 2021 środki, o których mowa w art. 70a ust. 4 ustawy – Karta Nauczyciela, na wspieranie organizacji doradztwa metodycznego na obszarze województwa ustala się w oparciu o średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wyliczone na podstawie kwoty bazowej, o której mowa w art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, obowiązującej w dniu 1 stycznia 2020 r. Jest to rozwiązania analogiczne jak obowiązujące w roku 2020.

Czw., 1 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka