Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy w skład komisji konkursowej na dyrektora szkoły należy powołać pracownika komórki ds. oświaty?

Czy w skład komisji konkursowej na dyrektora szkoły należy powołać pracownika komórki ds. oświaty? fotolia.pl

Przed odpowiedzią na tytułowe pytanie został postawiony Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 10 marca 2020 r. (sygn. akt III SA/Kr 793/19).

W złożonej skardze podniesiono bowiem m.in. zarzut dotyczący tego, że jest okolicznością co najmniej dziwną, że żaden z przedstawicieli organu prowadzącego w komisji konkursowej, nie był pracownikiem referatu zajmującego się oświatą.

W odpowiedzi na powyższy zarzut organ prowadzący szkołę wskazał, że w tym czasie w gminie odbywały się dwie duże kontrole prowadzone przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz Dyrektora Izby Skarbowej. Kontrole te, a w szczególności Kontrola Dyrektora Izby Skarbowej dotyczyła wyłącznie kwestii funkcjonowania oświaty w Gminie natomiast kontrola RIO również była ukierunkowana na tą dziedzinę. W związku z tym, że w referacie Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w tym czasie czynnie zawodowo był tylko jeden pracownik merytoryczny, bowiem kierownik przebywa na urlopie wychowawczym, jego obciążenie pracą i składaniem wyjaśnień inspektorom kontrolującym nie pozwoliło na oddelegowanie do pracy w komisji konkursowej.

Odnosząc się do powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że nie jest zasadny zarzut, że żaden z przedstawicieli organu prowadzącego szkołę nie był pracownikiem referatu zajmującego się oświatą. Brak jest bowiem regulacji prawnych, które nakazywałyby dokonanie wyboru przedstawicieli organu prowadzącego szkołę spośród pracowników konkretnych referatów.

Źródło: CBOSA

Sob., 19 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka