Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MEN chce rozmawiać o finansowaniu oświaty

MEN chce rozmawiać o finansowaniu oświaty fotolia.pl

27 sierpnia br. po blisko półrocznej przerwie odbyło się spotkanie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

Pierwotnie zaplanowano, że będzie ono miało charakter stacjonarny, jednakże jak wyjaśnił minister Piontkowski, w związku z koniecznością ochrony przedstawicieli resortu edukacji przed ewentualnym zakażeniem u progu nowego roku szkolnego, na kilka dni przed, zdecydowano, że spotkanie odbędzie się w formie videokonferencji.

Zaplanowanym tematem było finansowanie oświaty. Niestety, ale pomimo wcześniejszych próśb Związku Powiatów Polskich o doszczegółowienie tematyki (bowiem nie da się ukryć, że trzygodzinna dyskusja – bo tyle czasu zaplanowano na to spotkanie – nie daje możliwości przeanalizowania tak rozległego obszaru) żadne materiały nie zostały przez MEN udostępnione.

Jak się jednak okazało spotkanie miało charakter jedynie wprowadzający do tematu. Minister Piontkowski poza usilnymi staraniami wykazania, że część oświatowa subwencji ogólnej jest na zadawalającym poziomie i stale rośnie, przedstawił funkcjonujące w przestrzeni publicznej propozycje zmian systemu finansowania zadań oświatowych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Modele zaprezentowane podczas spotkania dotyczyły m.in. pozostawienia aktualnego sposobu finansowania z wprowadzeniem mniejszych lub większych zmian, finansowania wynagrodzeń nauczycieli z budżetu państwa i likwidacji subwencji oświatowej, likwidacji subwencji oświatowej i przekazywania środków na edukację w inny sposób czy też najdalej idący pomysł finansowania i przejęcia szkół przez budżet państwa.

Nie przedstawiono jednak żadnych szczegółowych danych (poza wadami i zaletami) w zakresie wpływu poszczególnych modeli na finansowanie zadań oświatowych. Pomimo tego przedstawiciele strony samorządowej jak i związków zawodowych zostali poproszeni przez ministra o zastanowienie się nad którymi propozycjami ewentualnie można dalej dyskutować. Będzie to zapewne tematem kolejnego spotkania Zespołu.

Oczywiście nie mogło się obyć bez przedstawienia informacji na temat wysokości dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego (temat wywołany przez stronę związkową), a dokładniej minister Kopeć omówił materiał dotyczący wzrostu od roku 2008-2019 dochodów samorządów z PIT.  Jednakże reprezentujący Związek Powiatów Polskich wicestarosta raciborski Marek Kurpis zdecydowanie zareagował, wskazując, że dla pełnego i rzetelnego zobrazowania sytuacji finansowej samorządów należałoby poza stroną dochodową przedstawić także wydatki jakie ponoszą jednostki samorządu terytorialnego z tytułu realizowanych zadań.

Ponieważ spotkanie odbywało się w ostatnich dniach sierpnia, tematem nieuniknionym był także początek roku szkolnego.

Śr., 2 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka