Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Będzie finansowe wsparcie dla instytucji kultury. Powołano specjalny Fundusz Wsparcia Kultury

Będzie finansowe wsparcie dla instytucji kultury. Powołano specjalny Fundusz Wsparcia Kultury fotolia.pl

Jak poinformował resort Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uruchomiony został Fundusz Wsparcia Kultury, by pomóc sektorowi w dobie pandemii koronawirusa. Fundusz ma zapewnić stabilne funkcjonowanie instytucji i utrzymanie zatrudnienia. W puli funduszu jest 400 mln zł.

Z finansowego wsparcia będą mogły skorzystać samorządowe instytucje kultury, NGO-sy a także przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca.

Rekompensata będzie dotyczyła utraconych – z powodu epidemii - przychodów w okresie od 12 marca do 30 grudnia br.

Mechanizm przyznawania środków oparto o raporty finansowe Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące poprzednich lat. Wypłata środków będzie koordynowana przez urzędy wojewódzkie. Wsparciem merytorycznym zajmie się specjalnie powołana Komisja ds. Funduszu Wsparcia Kultury. Fundusz zostanie uruchomiony poprzez nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja została opracowana przy współpracy Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

O wsparcie będą mogły się ubiegać podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca w okresie od 12 marca do 30 grudnia 2020:

  • samorządowe instytucje kultury w wymiarze do 40% utraconych przychodów z działalności statutowej oraz dodatkowej, zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019
  • przedsiębiorcy (w tym firmy zajmujące się organizacją koncertów) i NGO-sy do 50% przychodów utraconych ze sprzedaży biletów zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019

Źródło: MKiDN

Czw., 6 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska