Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt budowy polskiego centrum filmowego

Projekt budowy polskiego centrum filmowego fotolia.pl

Do opiniowania w ramach Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST trafił projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE”.

Inwestycja ma stanowić realizację postanowień umowy z dnia 29 września 2019 roku o wspólnym utworzeniu i współprowadzeniu państwowej instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE, zwaną dalej „ECFC”, zawartej pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydentem Miasta Torunia oraz Fundacją Tumult. Strony ww. umowy mając na uwadze konieczność zwiększenia organizacyjnych możliwości Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE, którego celem jest w szczególności prowadzenie działalności o charakterze wystawienniczym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym, z zakresu sztuki autorów zdjęć filmowych, jak również dążąc do zapewnienia należytych środków i infrastruktury dla wsparcia rozwoju kinematografii w Polsce, regionie województwa kujawsko-pomorskiego oraz mieście Toruń, a także edukacji w dziedzinie dorobku polskiej i światowej kultury audiowizualnej, na podstawie art. 21 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 194), postanowiły m.in., że zostanie przeprowadzona inwestycja budowlana w wyniku której powstanie nieruchomość – przyszła siedziba ECFC.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu celem inwestycji jest utworzenie Europejskiej Instytucji Filmowej mającej inicjować i koordynować realizację międzynarodowych koprodukcji filmowych realizujących w pierwszej kolejności filmy o polskiej i europejskiej historii. Budowa ECFC wypełni lukę, jaka istnieje w polskiej infrastrukturze kulturalnej. W ciągu ostatnich lat wybudowano wiele budynków poświęconych kulturze. Żaden z nich nie spełnia jednak wymogów organizowania w nim światowych premier filmowych, czy organizowania wielodniowego festiwalu, takiego jak Festiwal CAMERIMAGE, w ramach którego nie tylko prezentuje się filmy, ale także realizowany jest bogaty program konferencyjno-edukacyjny z wystawami i warsztatami sprzętu filmowego. Festiwal CAMERIMAGE zdobył już ogromną renomę wśród artystów filmowych i najważniejszych producentów technik i technologii filmowych. Obok tych głównych aktywności, w ECFC będzie można realizować szereg działań filmowych związanych  z promocją Polski jako kraju otwartego i przyjaznego dla filmowców – kraju, który wypracował unikatowy model edukacji filmowej owocujący niezwykłymi sukcesami zwłaszcza autorów zdjęć filmowych. Inwestycja rozpocznie się od ogłoszenia i przeprowadzenia międzynarodowego konkursu na koncepcję opracowania projektu architektoniczno-budowlanego, przy czym postanowiono, że przyszła nieruchomość powinna posiadać wyjątkowe na skalę światową walory artystyczne. Inwestorem w trakcie całego cyklu inwestycyjnego, a także organizatorem konkursu będzie powołana w styczniu 2020 r. instytucja kultury - ECFC.

Inwestycja zakłada budowę obiektu o funkcji festiwalowej, projekcji filmowych, kongresowej, wystawienniczej i produkcji filmowej z zapleczem m.in. magazynowym, restauracyjnym, pokojami gościnnymi o łącznej powierzchni całkowitej około 38.000 m2 (około 18.000 m2 powierzchni użytkowej) wraz z zagospodarowaniem otoczenia.

Finansowanie projektowanego Programu jest podzielone na finansowanie z budżetu państwa oraz z środków Miasta Toruń. W Programie zaplanowane zostały działania sprawozdawcze i monitorujące, które wspomagają proces zarządzania Programem, dostarczają informacji o rzeczowym i finansowym postępie realizacji oraz o efektywności wdrażania pomocy na każdym poziomie zarządzania i efektywności wdrożenia całego Programu.

Śr., 22 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka