Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W wyborze studiów może pomóc ELA

W wyborze studiów może pomóc ELA fotolia.pl

Przed maturzystami jeden z najważniejszych życiowych wyborów – decyzja na jaki kierunek aplikować... Doradzić mogą znajomi, warto zapoznać się z rankingami uczelni, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poleca system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). Właśnie ruszyła nowa wersja tego ogólnopolskiego systemu. ELA 5 jest bardziej elastyczna, daje więcej możliwości w tworzeniu raportów oraz wizualizacji danych.

ELA to system, który dostarcza sprawdzone, aktualne i wyczerpujące informacji na temat sytuacji absolwentów uczelni na rynku pracy w Polsce oraz przedstawia dane z ponad trzydziestu czterech tysięcy kierunków studiów.

ELA pozwala wyszukiwać informacje zarówno w ujęciu ogólnokrajowym, jak i w podziale na poszczególne uczelnie czy kierunki studiów. Należy podkreślić, że ELA uwzględnia zróżnicowanie gospodarcze Polski. Stosuje Względny Wskaźnik Zarobków (WWZ), który określa relację średnich zarobków absolwentów danego kierunku do średnich zarobków w ich powiatach zamieszkania. Z danych generowanych przez ELA korzystają maturzyści podejmujący decyzję o wyborze studiów, środowisko akademickie, analitycy, przedsiębiorcy. Dane z systemu pomagają MNiSW dostosowywać politykę edukacyjną do potrzeb rynku pracy.

ELA czerpie informacje z dwóch źródeł:

  • systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dane m.in. o sytuacji zawodowej absolwentów: zatrudnieniu, bezrobociu, wynagrodzeniach),
  • systemu POL-on, czyli systemu informacji o szkolnictwie wyższym.

Za pomocą nowoczesnych technologii  pozyskuje  z tych systemów potrzebne dane.

Zmiany w najnowszej wersji systemu wprowadzono z myślą o użytkownikach – ci będą mogli korzystać z lepszej wyszukiwarki, z możliwości samodzielnego generowania raportów i infografik. ELA 5 nie tylko odznacza się większą elastycznością. ELA 5 to także intuicyjna i ergonomiczna aplikacja.

System uruchomiono w 2016 r. Został stworzony w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma już na swoim koncie sukcesy.

ELA tłumaczy, dlaczego młodzi lekarze odnotowują coroczny krótkotrwały skok bezrobocia. Jest to związane z organizacją pracy w tym zawodzie. Uzyskanie prawa wykonywania zawodu, po zakończeniu studiów, związane jest z odbyciem stażu i zdaniem egzaminu państwowego. Między końcem stażu a uzyskaniem pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza występuje kilkumiesięczna przerwa. W tym czasie młodzi lekarze rejestrują się jako bezrobotni, by posiadać ubezpieczenie zdrowotne.

Dane pokazały sukces na rynku pracy absolwentów kierunków leśnych. Absolwenci leśnictwa mają większe szanse na znalezienie pracy. Okazuje się, że już po studiach, zwłaszcza jeśli w ich trakcie pracowali, osiągają średnio wyższe zarobki od innych absolwentów.

ELA zbadała jak radzą sobie absolwenci szkół wyższych, którzy szukają miejsc pracy w małych miasteczkach i wsiach. Okazało się, że radzą sobie równie dobrze co ich koledzy z dużych i wielkich miast, a pod wieloma względami są nawet bardziej skuteczni na rynku pracy. Absolwenci w małych miasteczkach i na wsi szybciej znajdują pracę niż ci w miastach na prawach powiatu i w wielkich miastach. Co ciekawe, Względny Wskaźnik Zarobków (WWZ), czyli stosunek średnich zarobków absolwenta do średnich zarobków w jego powiecie zamieszkania, jest wyższy dla absolwentów w małych miasteczkach i na wsi od WWZ dla absolwentów w miastach na prawach powiatu i w największych miastach. WWZ dla mieszkańców prowincji osiąga wartość 0,91 średnich lokalnych zarobków wobec 0,82 dla miast na prawach powiatu i 0,9 dla mieszkańców największych miast.

Wiemy, że absolwenci podejmujący pracę w służbach mundurowych najczęściej kończyli studia z obszaru nauk społecznych. A szukanie pracy tym, którzy w ciągu pięciu lat od dyplomu podjęli pracę w służbach mundurowych, zajmowało przeciętnie ponad dwa razy szybciej niż reszta (odpowiednio 2 i 4,3 miesiąca).

Dane z systemu mogą służyć różnym zadaniom. Dzięki systemowi powstają wiodące rankingi szkół wyższych? A na podstawie wskaźników ELA Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stworzyło mechanizm dofinansowywania najbardziej efektywnie działających Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.

Źródło: MNiSW

Śr., 15 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska