Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Centralny Ośrodek Sportu nie dla sportowców z niepełnosprawnościami? Znamy wyniki kontroli NIK

Centralny Ośrodek Sportu nie dla sportowców z niepełnosprawnościami? Znamy wyniki kontroli NIK fot. pixabay.com

Do zadań Centralnego Ośrodka Sportu należy m.in. zapewnienie warunków do przygotowywania kadry narodowej do udziału w igrzyskach, także paraolimpijskich i igrzyskach osób głuchych. To jedyny taki ośrodek w Polsce. Niestety, jak pokazała ostatnia kontrola NIK, dostępność COS dla sportowców z niepełnosprawnościami pozostawia wiele do życzenia.

Główna siedziba podmiotu znajduje się w Warszawie, ale funkcjonuje także sześć Ośrodków Przygotowań Olimpijskich (OPO): w Giżycku, Spale, Szczyrku, Wałczu, Władysławowie i Zakopanem. 

Sporty paraolimpijskie obejmują 29 dyscyplin, w tym 23 letnie i sześć zimowych. Jak wykazała kontrola, Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnił warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich. Braki dotyczą wielu dziedzin – brakuje infrastruktury sportowej, nie ma specjalistycznego sprzętu, baza noclegowa nie jest zapewniona.

Co więcej, Centralny Ośrodek Sportu nie szuka nawet informacji na temat potrzeb i oczekiwań sportowców z niepełnosprawnościami w zakresie przystosowania COS do szkolenia dyscyplin paraolimpijskich. NIK zauważa, że zgrupowania sportowców niepełnosprawnych i pełnosprawnych planowane są na równych zasadach, podobnie jednakowe dla obu grup są ceny w ośrodkach.

COS nie organizuje także kompleksowej promocji sportu osób niepełnosprawnych, chociaż należy to do zadań Działu Marketingu i Sprzedaży COS. W latach 2017-2019 zlecał usługi marketingowe podmiotom zewnętrznym, choć zadania te mogły być realizowane przy wykorzystaniu potencjału pracowników COS. 

Źródło: NIK

Czw., 2 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska