Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Złóż wniosek o Dobry Start

Złóż wniosek o Dobry Start fotolia.pl

Od 1 lipca 2020 r. można składać w formule online wnioski o przyznanie świadczenia „Dobry start”. Kwota jednorazowego wsparcia dla uczniów na rozpoczęcie nowego roku szkolnego wynosi już tradycyjnie 300 zł.

Wniosek można złożyć w następujący sposób: przez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia, a także Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka czyli osoba, która sprawuje faktyczna opiekę nad dzieckiem i wystąpiła do sądu o adopcję tego dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, od 2019 r. świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

Przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się 1 sierpnia. Miejscem składania i realizacji wniosków będą te  same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. W przypadku rodzin zastępczych wnioski będą składane do powiatowych centrów pomocy rodzinie.

Świadczenie zostanie wypłacone do dnia 30 września br. w przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu. Wniosek można złożyć najpóźniej do 30 listopada br.

Źródło: MRPiPS 

Czw., 2 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek