Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdjęcie ze świadectwem szkolnym? Uważaj na ochronę danych osobowych

Zdjęcie ze świadectwem szkolnym? Uważaj na ochronę danych osobowych fotolia.pl

Rok szkolny dobiega końca. Choć był zupełnie inny niż poprzednie, to uczniowie z niecierpliwością oczekują rozdania świadectw. Jako, że w czasie pandemii życie w znacznym stopniu przeniosło się do internetu, z pewnością wiele osób zechce pochwalić się szkolnymi osiągnięciami wrzucając zdjęcie ze świadectwem. Urząd Ochrony Danych Osobowych zaleca jednak ostrożność.

O tym, na jakich warunkach, według jakiego trybu i wzoru świadectwo jest sporządzone decydują przepisy prawa, a konkretnie rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Jednak przed końcem roku szkolnego warto przypomnieć, że świadectwo szkolne zawiera dane osobowe ucznia, dlatego tytułowe selfie wymaga przemyślenia, aby ujęcie wykonać bez narażania się na utratę kontroli nad danymi osobowymi, które mogą być widoczne. Świadectwo szkolne, czy to poświadczające promocję do kolejnej klasy, czy to, które uczeń otrzymuje na zakończenie nauki w danej szkole, to nic innego jak dokument publiczny. Z tego, jakie informacje na temat ucznia znajdują się na tym dokumencie wynika także to, że świadectwo szkolne umożliwia pełną identyfikację konkretnej osoby. Każdy rodzaj świadectwa szkolnego zawiera przede wszystkim takie dane, jak: imię (imiona) i nazwisko ucznia, jego datę urodzenia, informację o tym, w której szkole się uczy, do której klasy i w jakim roku szkolnym.

Dodatkowo swój podpis na dokumencie składa dyrektor szkoły oraz wychowawca klasy. Świadectwo opatruje się też odciskiem pieczęci urzędowej szkoły. Świadectwo szkolne wydawane jest na druku, który zawiera zabezpieczenia przed fałszerstwem wymagane dla dokumentów publicznych. W obecnym stanie prawnym świadectwa ukończenia szkoły mogą być wydawane wyłącznie w postaci papierowego dokumentu. Każda inna forma będzie jedynie informacją o ukończeniu danej szkoły i otrzymanych ocenach z poszczególnych przedmiotów.

Zdjęcie zatem zrobić można, ale ze szczególną dbałością o ochronę danych osobowych. Najlepiej zatem nie ujmować ich w ogóle na zdjęciu, bądź zamazać publikując zdjęcie w mediach społecznościowych.

Źródło: UODO

Śr., 24 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn