Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wystartowała rekrutacja do Młodzieżowej Rady Ekologicznej

Wystartowała rekrutacja do Młodzieżowej Rady Ekologicznej fotolia.pl

Dzieci i młodzież będą miały realny wpływ na proekologiczne decyzje administracji rządowej. W Dzień Dziecka Minister Środowiska i Rzecznik Praw Dziecka podpisali porozumienie o powołaniu Młodzieżowej Rady Ekologicznej. Pierwsze posiedzenie rady już we wrześniu.

W skład rady wejdą 32 osoby w wieku od 13 lat, pochodzące z całej Polski. Nabór kandydatów na członków rady ruszył 1 czerwca na oficjalnej stronie projektu mre.srodowisko.gov.pl.

Jak zapewnił Minister Środowiska Michał Woś – Rada będzie mieć realny wpływ na decyzje administracji rządowej dotyczące ochrony środowiska. Opinie rady będę firmował urzędem ministra środowiska i będę je przedstawiał na posiedzeniach rządu. Głos młodego pokolenia musi być wreszcie usłyszany, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze dziedzictwo narodowe, jakim jest środowisko naturalne.

Dodał, że rada będzie mieć nie tylko głos doradczy, lecz także będzie dysponować budżetem – 32 tys. zł, przekazanymi ze środków partnera projektu – Lasów Państwowych. Rada będzie mogła przyznawać granty młodzieżowe na proekologiczne działania dzieci i młodzieży. Posiedzenia odbywać się będą co kwartał z udziałem Ministra Środowiska i Rzecznika Praw Dziecka, ale będzie też reagować na bieżące potrzeby.

– To nasze dzieci i nasza młodzież wyznaczają standardy zachowań ekologicznych w Polsce. Wielu dorosłych może się od nich uczyć. Musimy jako dorośli wykorzystać ten zapał, bo edukacja ekologiczna to inwestycja w naszą przyszłość, w zdrowie następnych pokoleń – zaznaczył Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Rzecznik podkreślił, że wyjątkowo cenną wartością, którą trzeba wspierać i rozwijać, jest bezkompromisowa troska dzieci i młodzieży o przyrodę. Jako przykład takiej postawy podał historię piątki nastolatków z Niegowa na Śląsku. Młodzi natknęli się w lesie na rannego lisa. Nie zostawili go samego, aby umarł, tylko zaalarmowali leśników. Dzięki szybkiej reakcji weterynarz zdołał uratować liska. Aktualnie znajduje się w Ośrodku rehabilitacji i schronisku dla dzikich zwierząt. Za taką postawę Minister Środowiska Michał Woś nagrodził nastolatków.

Więcej informacji na: www.mre.srodowisko.gov.pl

Źródło: MŚ

Śr., 3 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska