Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Alert kultura: w części trzeciej o sytuacji instytucji kultury

Alert kultura: w części trzeciej o sytuacji instytucji kultury fotolia.pl

Instytucje kultury były zmuszone do zawieszenia swojej działalności od połowy marca. Od tego czasu zarówno pracownicy jak i dyrektorzy musieli funkcjonować w sytuacji pogłębiającej się niepewności i strachu o przyszłość. Choć odmrażanie poszczególnych sektorów zaczyna powoli następować, wciąż brakuje konkretów co do przyszłych działań i zamierzeń.

Autorzy podkreślają, że niezbędne jest sformułowanie warunków powrotu do normalnej działalności w odpowiednim rozporządzeniu rządowym. Dyrektorzy instytucji kultury nie mogą bowiem w tej sytuacji być pozostawieni sami sobie.

Dotychczasowy sposób odmrażania instytucji kultury – głównie bibliotek i muzeów obnaża spory chaos i dezorganizację.

Autorzy zwracają uwagę, że obecne stanowisko rządu i MKiDN wobec instytucji samorządowych oznacza jawne dyskryminowanie ich, jeśli chodzi o dostęp do narzędzi pomocowych. Decyzje o odcięciu samorządowych instytucji kultury mają oczywiście uderzyć w niepokorne samorządy, ale de facto mogą doprowadzić do ostatecznej zapaści kultury. Zwłaszcza mniejsze samorządy będą musiały poświęcić rozwój, a może nawet istnienie instytucji kultury.

30 kwietnia prezydenci miast należących do Koalicji Miast dla Kultury zawiązanej podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 skierowali list do wicepremiera Piotra Glińskiego. Zaapelowali o stworzenie tarczy dla kultury jako elementu tarczy samorządowej. Wskazali, że brak jest w zespole antykryzysowym przy MKiDN przedstawicieli miast.

Rekomendacjami dla sektora kultury w zaistniałej sytuacji są:

  • Rekompensaty za utracone wpływy z możliwością przeznaczenia środków na:
    • umowy rekompensacyjne dla twórców, których prace zostały przerwane lub wypadły z planów (nawet jeśli nie były jeszcze podpisane umowy – wystarczy obecność projektu w oficjalnych planach), dotyczy to wszystkich współpracowników – także freelancerów;
    • rekompensatę dla własnych pracowników artystycznych, technicznych i innych (bileterzy, strażacy).
  • Podstaw prawnych do wypłat z tytułów opisanych w punkcie 1 (specjalne rozporządzenia MKiDN).

Kryzys epidemiologiczny pokazał też, że instytucje kultury muszą mieć umiejętności, infrastrukturę i środki pozwalające na stałą dobrej jakości obecność w sieci.

Całość Alertu kultura przeczytasz tutaj.

Śr., 13 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn