Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiaty wykluczone z rządowego programu „Zdalna Szkoła+”. Jest stanowisko Związku Powiatów Polskich

Powiaty wykluczone z rządowego programu „Zdalna Szkoła+”. Jest stanowisko Związku Powiatów Polskich fotolia.pl

Samorządy powiatowe zostały wykluczone z grupy beneficjentów programu „Zdalna Szkoła+”. 180 mln zł, które są w puli programu, zostanie rozdysponowane tylko pomiędzy samorządami gminnymi. ZPP zajął w tej sprawie stanowisko, w którym kategorycznie sprzeciwia się takiemu stanowi rzeczy, uważając powyższą decyzję za nieuzasadnioną.

Autorzy programu motywują swoją decyzję tym, że to gminy „odpowiadają za wsparcie rodzin”. Jednak to na szczeblu powiatowym funkcjonują powiatowe centra pomocy rodzinie, realizujące zadania mające na celu udzielanie pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym, w tym zabezpieczenie dzieciom pieczy zastępczej w przypadku niemożności zapewnienia opieki i wychowania przez rodziców.

Decyzja ta odbiera również uczniom szkół ponadpodstawowych możliwość skorzystania z pomocy udzielonej przez rząd, co jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości.

Nieprawdą zatem jest stwierdzenie zawarte w komunikacie prasowym, że druga edycja programu „niemal niczym” nie różni się od pierwszej.

Z najnowszego komunikatu przekazanego przez rząd wynika, że resort edukacji planuje znoszenie ograniczeń związanych z oświatą poczynając od uczniów najmłodszych. Zatem zapotrzebowanie na sprzęt do nauki zdalnej będzie największy na poziomie klas starszych, zwłaszcza w szkołach ponadpodstawowych.

W związku z powyższym, Związek Powiatów Polskich uznaje za niezbędne włączenie do programu „Zdalna Szkoła+” również samorządów powiatowych.

Z pełną treścią stanowiska ZPP można zapoznać się tutaj.

Czw., 14 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn