Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Społeczna Rada Kultury zaapelowała do Rządu o pomoc

Społeczna Rada Kultury zaapelowała do Rządu o pomoc fotolia.pl

Społeczna Rada Kultury, pełniąca funkcję doradczą przy Prezydencie Warszawy, wraz z podobnymi organami z innych miast, zaapelowała do Rządu o pomoc dla sektora kultury w Polsce. Zwrócili też uwagę na niewystarczającą pomoc, jaką do tej pory państwo przekazało instytucjom kultury.

Sektor kultury w całym kraju przechodzi kryzys o niespotykanej dotąd skali. Epidemia wymusiła zamknięcie większości placówek kultury, a przeniesienie działalności teatrów, kin czy bibliotek do sieci nie zapewnia w tych warunkach utrzymania. Co więcej, odwoływane są wydarzenia kulturalne, festiwale i koncerty. Społeczna Rada Kultury zauważa, że sektor kultury najbardziej cierpi z powodu trwającej pandemii.

Z tego powodu Społeczna Rada Kultury zwróciła się z apelem do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Chodzi o podjęcie niezwłocznych, intensywnych działań w obu ministerstwach na rzecz jak najszerszego włączenia sektora kultury w założenia tarczy antykryzysowej, równego traktowania instytucji rządowych i samorządowych w rozdziale środków oraz zaangażowania się w tworzenie systemów wsparcia dla artystów niezależnych, w tym systemu stypendiów twórczych. Społeczna Rada Kultury widzi potrzebę niezwłocznego wprowadzenia „Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego”, nad którą pracowała grupa ekspertów środowiskowych w ramach Ogólnopolskich Konferencji Kultury.

Obok Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy pod apelem podpisały się: Pomorska Rada Kultury, Rada Kultury Gdańskiej, Społeczna Rada Kultury w Goleniowie, Rada Kultury miasta Lublin, Olsztyńska Rada Kultury, Wielkopolska Rada Kultury, Rada Kultury w Słupsku, Rada ds. Kultury w Suwałkach, Prezydencka Rada Kultury w Szczecinie, Rada Kultury w Tarnowie.

Źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

Śr., 13 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska