Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Otwarte przedszkole a zasiłek opiekuńczy

Otwarte przedszkole a zasiłek opiekuńczy fotolia.pl

Już 6 maja br. miały zostać ponownie otwarte żłobki i przedszkola, szkoły jednak pozostają zamknięte przynajmniej do 24 maja. Czy jeżeli pomimo otwarcia żłobków i przedszkoli rodzic nie zdecyduje się na wysłanie do niej dziecka, nadal może liczyć na zasiłek opiekuńczy?

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 maja, zatem do tego czasu będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, nawet jeżeli żłobek i przedszkole zostaną otwarte ale rodzin nie zdecyduje się na posłanie do nich dziecka. Zasiłek opiekuńczy będzie również przysługiwał, jeżeli żłobek i przedszkole zostaną otwarte, ale zostanie ograniczona liczba mogących do niego uczęszczać dzieci.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia. Zasady dokumentowania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie zmieniły się w związku z wydłużeniem prawa do jego pobierania do 24 maja. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Źródło: MRPiPS

Czw., 7 Mj. 2020 0 Komentarzy
Patrycja Grebla-Tarasek
Redaktor Patrycja Grebla-Tarasek