Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpłatny dostęp do Internetu dla uczniów i nauczycieli

Bezpłatny dostęp do Internetu dla uczniów i nauczycieli fotolia.pl

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do Rządu o zapewnienie uczniom i nauczycielom bezpłatnego Internetu. Z powodu epidemii Koronawirusa, dzieci nie mogą uczęszczać do szkół a nauczyciele zobowiązani są do realizowania podstawy programowej w sposób zdalny.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca uwagę, że uczniowie i nauczyciele mają bardzo zróżnicowany dostęp do sprzętu komputerowego. Wiele rodzin dysponuje tylko jednym komputerem, podczas gdy korzystać z niego w jednym czasie potrzebuje nawet kilkoro dzieci. Wiele nauczycieli musi dzielić się komputerami z dziećmi, które w czasie gdy nauczyciel przygotowuje lub przeprowadza lekcje mają swoje lekcje on-line.

Nauczyciele nie posiadają służbowego sprzętu, szybkiego łącza internetowego, odpowiedniego oprogramowania i nie zostali przeszkoleni w zakresie zdalnego kształcenia.

Z badania wykonanego w lipcu 2019 r. przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że aż 16% Polaków nie ma dostępu do Internetu. Nawet tam, gdzie do tej pory uczniowie i nauczyciele mieli dostęp do Internetu teraz są problemy z powodu zwiększonego ruchu w sieci. Pojawiła się też duża grupa uczniów nagle wykluczonych z edukacji z powodu braku Internetu lub sprzętu w domu.

Zdaniem ZNP w czasie zawieszenia zajęć w szkołach, dostęp do edukacji zależy od sytuacji materialnej rodziny i jej możliwości bardziej niż kiedykolwiek wcześniej i rząd powinien przeciwdziałać temu zjawisku, dbając o najbardziej potrzebujących. Rząd powinien dołożyć wszelkich starań, aby każdemu uczniowi i uczennicy zapewnić dostęp do edukacji, a nauczycielom umożliwić kształcenie.

W obecnej sytuacji uczniowie z rodzin znajdujących się w trudnych warunkach materialnych mają mniejsze szanse na wsparcie, edukację i wyrównywanie zaległości a nauczyciele nie mają zapewnionych podstawowych warunków, by pracować ze swoimi uczniami i uczennicami.

Źródło: ZNP

Śr., 25 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek