Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kształcenie na odległość stało się faktem

Kształcenie na odległość stało się faktem fotolia.pl

Rozporządzeniem z 20 marca br. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, okres ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wydłużono do 10 kwietnia br.

Jednocześnie kształcenie na odległość stało się faktem. Jak czytamy w rozporządzeniu w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. zadania jednostek systemu oświaty enumeratywnie wskazanych w tym akcie prawnym, są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Natomiast w przypadku gdy zadania jednostki systemu oświaty nie mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, dyrektor tej jednostki, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, ustala inny sposób realizowania tych zadań i informuje o tym organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Dodatkowo wskazano, że w okresie od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. ogranicza się funkcjonowanie jednostek systemu oświaty przez ograniczenie obowiązku świadczenia pracy przez pracowników tych jednostek na ich terenie, z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań jednostek z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub w inny sposób lub gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania tych jednostek.

Polska oświata stanęła przed ogromnym wyzwaniem. Wydaje się, że w XXI wieku realizowanie nauczania na odległość nie powinno stanowić problemu, jednak prawda okazała się zgoła odmienna. Akty prawne regulujące to zagadnienie a pisane w pośpiechu sytuacji nie poprawiają. De facto samo rozporządzenie opisane powyżej pomimo, że co do zasady wprowadza kształcenie na odległość, to w sytuacji braku takiej możliwości przerzuca na szkołę i organ prowadzący obowiązek wypracowania rozwiązań, które pozwolą na zdalne kształcenie dzieci i młodzieży. Dziwi, że tak istotna kwestia nie została do tej pory w żaden sposób uregulowana. Słuchając od rodziców dzieci w wieku szkolnym jak w praktyce wygląda ich czas spędzany aktualnie w domu, odnoszę wrażenie, że stali się oni nie tylko więźniami panującej epidemii… A i dla niektórych nauczycieli kształcenie zdalne jest ogromnym wyzwaniem.

Zobaczymy jak sytuacji w oświacie będzie wyglądała po 25 marca i nie pozostaje nic innego jak życzyć nauczycielom determinacji, rodzicom cierpliwości a dzieciom wytrwałości w przetrwaniu tego trudnego czasu.

Czw., 26 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka