Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszyła strona gov.pl/zdalnelekcje. To duża pomoc dla nauczycieli w zdalnym nauczaniu

Ruszyła strona gov.pl/zdalnelekcje. To duża pomoc dla nauczycieli w zdalnym nauczaniu fotolia.pl

Specustawa w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi wprowadziła szereg ograniczeń w całym kraju. Jednym z nich jest zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach i na uczelniach wyższych. Nie jest to jednak czas ferii ani wakacji, a akcję @zostańwdomu należy potraktować bardzo poważnie. Aby ten czas wykorzystać w sposób wartościowy, warto skorzystać ze strony gov.pl/zdalnelekcje.

Coraz więcej nauczycieli decyduje się na rozwiązanie, jakim jest zdalne prowadzenie lekcji dla swoich uczniów. Strona stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji to baza tematów na każdy dzień i przedmiot, a także propozycje materiałów, na bazie których można poprowadzić lekcje.

Na stronie znajdują się propozycje tematów dla uczniów ze wszystkich klas szkoły podstawowej, ale i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Zgodne z podstawą programową. Strona ma być nie tylko inspiracją dla nauczycieli, ale też realnie i rzetelnie ułatwiać im pracę. Jedną z opcji, z których mogą skorzystać nauczyciele jest koncepcja „planu lekcji” z propozycjami treści edukacyjnych na każdy dzień. Nauczyciele mają jednak pełną dowolność w doborze treści.

Nauczyciele dzieci z klas 1-3 znajdą tam materiały, dzięki którym wspólnie ze swoimi uczniami powitają wiosnę. Szóstoklasiści na muzyce będą mieli szansę poznać (jeśli jeszcze ich nie znają) różne współczesne style muzyczne. Nauczyciele ósmoklasistów będą za to mogli z nimi powtórzyć czas Past Simple i popracować nad wzbogaceniem słownictwa. Poza językiem angielskim, można tam znaleźć propozycje na lekcje niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego. Na platformie znajdą się również materiały do takich zajęć jak podstawy przedsiębiorczości czy edukacja dla bezpieczeństwa.

Wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne.

Aby utworzyć zdalną klasę nie trzeba ściągać i instalować płatnych aplikacji. Czasem najskuteczniejszy okazuje się popularny i darmowy komunikator internetowy. Lista narzędzi, z których mogą korzystać nauczyciele znajduje się też na stronie: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online 

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z NASK przygotowało proste tutoriale, w których krok po kroku tłumaczą np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje. Tutoriale znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Czw., 19 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska