Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Głos zdesperowanych członków Komisji Małych Miast ZMP. Niech nauczycielom płaci rząd

Głos zdesperowanych członków Komisji Małych Miast ZMP. Niech nauczycielom płaci rząd fotolia.pl

Komisja Małych Miast działająca w ramach Związku Miast Polskich przyjęła daleko idące stanowisko w sprawie finansowania oświaty w polskich samorządach. Proponuje bowiem następujący podział: płace nauczycieli, obciążałyby budżet państwa, a utrzymanie bazy oświatowej budżety samorządów.

To propozycja co najmniej kontrowersyjna. Jej Intencje są słuszne i w pełni się z nimi utożsamiamy (protest w zwiazku z permanentnym niedoszacowaniem dochodów jst na płace nauczycieli). Jednak ustrojowo oznaczałoby powrót do roku 1990, czyli początków samorządu gminnego, a finansowo ubytek 1/3 dochodów jst.

Poniżej pełna treść stanowiska Komisji Małych Miast ZMP

„Oświata to niewątpliwie jedno z najważniejszych zadań jakie ustawodawca nałożył na polskie samorządy. To jednocześnie jedna z najbardziej niedofinansowanych dziedzin funkcjonowania życia publicznego w Polsce. Wieloletnie wnioski i postulaty środowisk samorządowych nie dają pożądanego efektu, a należyte i prowadzone na wysokim poziomie działania polskich samorządów w tym obszarze odbywają się ewidentnie kosztem innych dziedzin życia społecznego takich jak np. modernizacja i utrzymanie dróg lokalnych, bieżące ich utrzymanie w czystości i należytym porządku, rozwijanie infrastruktury komunalnej, bazy turystycznej i sportowej, pomoc społeczna, kultura i wiele. Innymi słowy niedoszacowanie przez budżet centralny wysokości subwencji oświatowej przekazywanej JST, przy jednoczesnym odpowiedzialnym traktowaniu przez polskie samorządy szkolnictwa i oświaty powoduje oczywiste zaniedbania w obszarze innych zadań nałożonych na JST przez ustawodawcę. Dlatego też Komisja Małych Miast wnioskuje do Zarządu Związku Miast Polskich a za jego pośrednictwem do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego o podjęcie realnych prac legislacyjnych mających na celu uzdrowienie finansów polskiej oświaty. Wnioskujemy o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, w wyniku której uposażenie pracowników oświaty, w tym w szczególności nauczycieli, obciążałoby budżet państwa, a utrzymanie bazy oświatowej budżety JST.  Takie rozwiązanie prawne spowoduje jasny i klarowny sposób finansowania oświaty. Apelujemy o zastosowanie również w tym obszarze zasady "Tyle władzy ile pieniędzy." Nie do utrzymania jest obecny stan prawny, który stwarza sztuczny konflikt między środowiskiem oświaty a polskim samorządem terytorialnym.

Komisja Małych Miast zdecydowanie popiera politykę rządu mającą na celu należyte zabezpieczenie finansowe polskich nauczycieli. Nie może się to jednak odbywać kosztem dróg, oświetlenia, infrastruktury komunalnej, kultury, sportu, opieki społecznej i innych dziedzin życia społecznego, za które odpowiedzialny jest polski samorząd terytorialny.

Ten kto jest odpowiedzialny za poziom wynagrodzenia polskich nauczycieli, a więc rząd polski i ustawodawca, winien w należyty sposób to finansowanie zapewnić.

Polskie samorządy udowodniły, że w ciągu ostatnich 20 lat stan bazy oświatowej rozwinął się w skali dotąd niespotykanej. Dlatego wnosimy o podjęcie tej inicjatywy legislacyjnej.

Oczywistym, wielokrotnie podnoszonym wnioskiem, który podtrzymuje Komisja jest ustanowienie tzw. standardów oświatowych."

Niedz., 30 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: