Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Akcja #zadaNIEdomowe wciąż trwa. Twój głos się liczy!

 Akcja #zadaNIEdomowe wciąż trwa. Twój głos się liczy! fotolia.pl

Wielu rodziców trwa w przekonaniu, że prace domowe to nieodłączny element szkoły i że w tej materii nic nigdy się nie zmieni. Tymczasem problemowi nadmiernego obciążenia zadaniami domowymi przyjrzał się bliżej Rzecznik Praw Obywatelskich. Tak powstała akcja RPO i edukacyjnych organizacji społecznych - #zadaNIEdomowe. Przekonują, że wspólnie można pokonać ten problem.

Na prace domowe skarżą się praktycznie wszystkie grupy, które są w nie zaangażowane – zarówno nauczyciele, uczniowie, jak i rodzice. Jako główne problemy wymieniane jest to, że jest ich za dużo, są nieciekawe, w większości są odtwórcze, nie uczą myślenia, a często wręcz zniechęcają do nauki. Co więcej, zabierają mnóstwo czasu, który mógłby zostać spożytkowany w znacznie bardziej wartościowy sposób. Nauczyciele również tracą czas na poprawianiu prac domowych.

Prawo nie zabrania zadawania prac domowych, ale też wcale tego nie nakazuje. Nauczyciele i nauczycielki mają swobodę w doborze środków dydaktycznych, w tym zadań. Zgodnie z prawem mogliby nawet całkowicie zrezygnować z prac domowych!

Rzecznik Praw Obywatelskich, który o problemie często słyszy podczas spotkań w całym kraju, zdecydował o podjęciu konkretnych działań. Wspólnie z edukacyjnymi organizacjami społecznymi zaangażował się w stworzenie materiałów, które pomogłyby społeczności szkolnej w wypracowaniu rozwiązań dla prac domowych zgodnie z rekomendacją MEN. Jak wspólnie opracować szkolne reguły dotyczące pracy w domu, tak, aby była ona rzeczywiście dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów danej szkoły? Na to pytanie odpowiada poradnik #zadaNIEdomowe, który można pobrać ze strony: https://obywateledlaedukacji.org/

Rzecznik Praw Obywatelskich wie, że to ważny problem, który dotyka uczennice i uczniów, rodziców i nauczycieli. Do akcji pozytywnie ustosunkowało się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wyraziło także swoje poparcie dla innego aspektu akcji #zadaNIEdomowe, jakim jest organizacja szkolnych debat, podczas których ustalone zostaną wspólne zasady. Do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają już sygnały o pierwszych realnych skutkach akcji.

Do akcji cały czas mogą przyłączać się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Informacje o tym, co dokładnie można zrobić zawarte są na stronie internetowej Obywateli dla Edukacji - https://obywateledlaedukacji.org/. Również za pośrednictwem strony można włączyć się w działania w ramach akcji.

Warto się zaangażować, gdyż wspólnie możemy mieć realny wpływ na to, jakie i ile prac domowych będą odrabiać uczniowie.

Źródło: Obywatele dla Edukacji

Czw., 12 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn