Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

To warto zobaczyć! – „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”

To warto zobaczyć! – „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” fotolia.pl

Od 14 lutego w Muzeum Narodowym w Krakowie podziwiać można wyjątkową wystawę „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”.

Witrażowe przeszklenia kościołów stanowiły w średniowieczu ogromne artystyczne, techniczne i finansowe wyzwanie, stanowiąc tym samym potwierdzenie prestiżu zleceniodawców. W okresie nowożytnym przyszedł czas usuwania tych witraży, tak że do naszych czasów dotrwał ich znikomy procent. Mimo XIX-wiecznej fascynacji średniowiecznym malarstwem witrażowym dziedzina ta, traktowana jako rzemiosło artystyczne i przez to ceniona niżej, nadal pozostaje – tak jak światło i barwa, które współtworzą witraż – fenomenem tyleż fascynującym, co trudno uchwytnym.

Witraże żyją tylko wtedy, gdy przenika je światło.

„Cud światła” to opowieść o witrażach, szklanych obrazach ożywianych światłem, stawiająca pytania, czym one były w epoce średniowiecza, kiedy i dlaczego zaczęły znikać z pola widzenia, a w końcu – jakie drogi prowadziły do ich ponownego odkrywania w XIX wieku.

 To pierwsza tak obszerna prezentacja średniowiecznych witraży w Muzeum Narodowym w Krakowie – podkreśla dyrektor Muzeum  prof. dr hab. Andrzej Szczerski. – Jest pionierska w skali całego polskiego muzealnictwa – zarówno ze względu na wartość pokazanych dzieł, ich merytoryczne opracowanie, jak i kwestie konserwatorskie związane z ich eksponowaniem w muzeum.

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie można zobaczyć 77 witraży z polskich kolekcji muzealnych i prywatnych oraz z kościołów i klasztorów, stworzonych między XII a XVI wiekiem. Pokaz dopełnia 78 innych dzieł sztuki, takich jak obrazy, hafty, złotnictwo, dokumenty, rysunki, projekty witraży, grafiki i książki. Większość eksponatów nigdy nie była prezentowana publiczności, a wiele zostało zakonserwowanych specjalnie z myślą o tej wystawie. Wyjątkowym rarytasem są kwatery z okien kościoła Mariackiego w Krakowie, na co dzień umieszczone wysoko w oknach za Ołtarzem Wita Stwosza.

Witraże nieczęsto goszczą na wystawach, a jeżeli już, to nie jako malarstwo, lecz w „rezerwacie” zwanym rzemiosłem artystycznym, dlatego „Cud światła” to wyjątkowy pokaz i rzadka okazja, by stanąć twarzą w twarz z cudownymi obrazami.

Więcej informacji o wystawie oraz program wydarzeń towarzyszących dostępne tutaj: https://mnk.pl/wystawy/cud-swiatla-witraze-sredniowieczne-w-polsce

Źródło: mnk.pl; MKiDN

Czw., 13 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska