Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szkoła najbliższa - definicja

Szkoła najbliższa - definicja fotolia.pl

Szkołą najbliższą, jest tylko szkoła pozwalająca realizować zalecenia zawarte w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka, a zatem dostosowana do zdolności psychofizycznych ucznia - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, sygn. IV SA/Gl 1100/17.

W niniejszej sprawie burmistrz odmówił skarżącej zwrotu kosztów dowozu małoletniej  do szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi  i jednocześnie nie uwzględnił wniosku o zapewnienie wymienionemu dziecku bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu innej szkoły podstawowej w tym samym mieście.

W uzasadnieniu wskazał, że na podstawie art. 39 ust. 4 pkt. 1 ustawy Prawo oświatowe obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej.

Organ stwierdził, że wybrana przez skarżącą szkoła podstawowa z oddziałami integracyjnymi nie jest szkołą podstawową najbliższą w stosunku do miejsca zamieszkania dziecka, zarówno pod względem geograficznym, jaki i pod względem warunków, jakie szkoła zapewnia, umożliwiając prawidłowe kształcenie dzieci z konkretnym rodzajem niepełnosprawności.

Jednakże organ nie wskazał podstaw powyższego stwierdzenia, w sposób ogólny powołał się na "zalecenia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego", a także na "orzeczenie dla ucznia z zagrożeniem niedostosowaniem społecznym", nie wskazując nawet daty orzeczenia, co uniemożliwia kontrolę, czy to stwierdzenie w ogóle może być odnoszone do aktualnego stanu sprawy.

Natomiast istotnym dla organu argumentem – jak wynika z treści zaskarżonej czynności, zdaje się być to, że wskazana przez organ szkoła, do końca roku szkolnego 2015/2016 realizowała zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego wymienionego dziecka. Organ powołał się zatem na okoliczności istniejące w roku szkolnym 2015/2016, nie dostrzegając, że wniosek dotyczy roku szkolnego 2017/2018.

Źródło: CBOSA

Pt., 14 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek