Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Kod elit europejskich" powraca do szkół w zakresie podstawowym

fotolia.pl

Tytułowy „kod elit europejskich” to język łaciński, który od przyszłego roku szkolnego uczniowie będą mogli wybrać jako jeden z czterech przedmiotów (obok muzyki, plastyki i filozofii).   

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłożyło właśnie projekt nowelizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia.

Przedmiotowy projekt rozporządzenia przewiduje uzupełnienie podstawy programowej dla liceum ogólnokształcącego i technikum, określonej w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia, o podstawę programową przedmiotu język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym.

Zgodnie z §9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. poz. 639), ramowe plany nauczania określone odpowiednio w załącznikach nr 4 (liceum ogólnokształcące) i nr 5 (technikum), w zakresie dotyczącym ustalania przez dyrektora liceum ogólnokształcącego albo technikum jednego przedmiotu spośród przedmiotów: filozofia, plastyka, muzyka oraz język łaciński i kultura antyczna, który będzie realizowany w klasie I, stosuje się począwszy od roku szkolnego 2020/2021. 

W konsekwencji rozwiązań przyjętych w ww. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r., istnieje potrzeba uzupełniania podstawy programowej dla liceum ogólnokształcącego i technikum w zakresie przedmiotu język łaciński i kultura antyczna o podstawę programową tych zajęć dla zakresu podstawowego, który będzie mógł być realizowany w klasie I.

W związku z powyższym, w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 2018 r. projekt wprowadza stosowne zmiany we wprowadzeniu do podstawy programowej kształcenia ogólnego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum oraz uzupełnia podstawę programową o cele kształcenia – wymagania ogólne oraz treści nauczania – wymagania szczegółowe dla języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym. Uzupełnia także opis warunków i sposobów realizacji podstawy programowej tego przedmiotu. 

Uczniowie, którzy zdecydują się na wybór języka łacińskiego, będą mieli jedną godzinę tygodniowo łaciny w pierwszej klasie liceum lub technikum. 

Jak czytamy w uzasadnieniu podstawa programowa traktuje język łaciński jako pewien kod, którym elity europejskie posługiwały się przez stulecia, a którego odczytanie wymaga specyficznych kompetencji. Proponowana podstawa programowa zaleca kształcenie przede wszystkim umiejętności, a nie przekazywanie wiedzy deklaratywnej o języku i jego strukturze gramatycznej. Uczniowie mają zdobyć zdolność rozpoznawania i rozumienia wybranych, podstawowych form ekspresji językowej, nie zaś umiejętność odmieniania przez przypadki czy omawiania składni łacińskiej. 

Sob., 15 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka