Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca rodziny do nauki programowania. Przed nami Międzynarodowy Dzień Edukacji

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca rodziny do nauki programowania. Przed nami Międzynarodowy Dzień Edukacji fotolia.pl

Programowanie to nie tylko niezwykle przydatna umiejętność, ale też świetna zabawa, w której udział może z powodzeniem wziąć cała rodzina. Przed nami nie tylko Międzynarodowy Dzień Edukacji, ale też ferie zimowe – co sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu w produktywny sposób. Może warto więc skierować swe zainteresowania w stronę programowania?

By rozpocząć swoją przygodę z programowaniem wystarczy chwila wolnego czasu, dobry humor i odpowiednie nastawienie. Wiele gotowych lekcji programowania możemy bowiem znaleźć w internecie. Brakuje ci jednak pomysłów na przeprowadzenie ciekawej lekcji programowania? Nic nie szkodzi – w internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji.

Jedną z nich z całą pewnością będzie broszurka z pomysłami na programowanie z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym dla rodziców i opiekunów. Dzięki publikacji programowanie można będzie ćwiczyć w domu, w podróży czy nawet na spacerze. Każda zaprezentowana w poradniku propozycja zabawy offline zawiera instrukcję, ilustracje pomocnicze, dokładny opis potrzebnych materiałów oraz rekomendację, gdzie najlepiej ją przeprowadzać. Co więcej, do broszury dołączone są gotowe do wydrukowania lub przerysowania wzory plansz do zaproponowanych gier. Broszurkę można znaleźć na stronie: www.drive.google.com.

Innym zbiorem pomysłów na wspólne programowanie jest film przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ewą Wojtan, autorką portalu „Moje Dzieci Kreatywnie”. W filmie, podobnie jak w broszurze omówionej powyżej, znajdziemy gotowe narzędzia, z których można skorzystać, chcąc rozpocząć zabawę w programowanie z dziećmi lub uczniami. Film można obejrzeć tutaj.

Chcąc rozpocząć przygodę z programowaniem, warto też odwiedzić platformę koduj.gov.pl, która podzielona jest na strefy dla rodzica, dziecka i nauczyciela. Znajdziemy na niej inspiracje, zabawy, czy gotowe szablony. Platforma dostępna jest pod adresem: www.koduj.gov.pl.

Warto pamiętać także o Klubach Młodego Programisty, które działają w kilkunastu miastach na terenie całej Polski. To cyklicznie organizowane bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których poza programowaniem, uczą się oni logicznego myślenia czy pobudzania kreatywności. W czasie ferii zimowych, w ramach Klubu, w sześciu miastach (Siedlcach, Inowrocławiu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Zamościu, Żarach i Jaworznie) odbywają się ferie z programowaniem – czyli warsztaty programowania w czasie wolnym od szkoły. Więcej informacji o Klubach Młodego Programisty można znaleźć na stronie: www.klubmlodegoprogramisty.pl.

Źródło: MC

Czw., 23 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn