Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozpoczęły się ferie zimowe. Akcja „Bezpieczny autokar” zadba o bezpieczeństwo najmłodszych

Rozpoczęły się ferie zimowe. Akcja „Bezpieczny autokar” zadba o bezpieczeństwo najmłodszych fotolia.pl

Uczniowie pięciu województw – lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego – rozpoczęli ferie zimowe. Niestety w poprzednich latach zdarzały się przypadki, że autokary wiozące dzieci na zimowy wypoczynek nie spełniały określonych wymogów technicznych. Dlatego przez cały czas trwania ferii zimowych o bezpieczeństwo podróżnych zadba Inspekcja Transportu Drogowego. W całym kraju ruszyła bowiem akcja „Bezpieczny autokar”.

Pierwsze pojazdy już przeszły kontrolę techniczną. Bardzo pomogła w tym nowoczesna, mobilna stacja diagnostyczna, na którą kierowane były autokary. Wzmożone kontrole na drogach potrwają do ostatniego tygodnia ferii. W tym czasie spodziewać się można wzmożonego ruchu na drogach dojazdowych do popularnych miejscowości wypoczynkowych.

Podczas kontroli inspektorzy sprawdzą stan techniczny, m.in. układ hamulcowy, kierowniczy, stan ogumienia i oświetlenie, czyli te elementy, które decydują o bezpiecznej podróży. Badani będą też sami kierowcy – muszą oni być trzeźwi i wypoczęci. W minione wakacje najwięcej mandatów otrzymali właśnie kierowcy, którzy naruszyli czas pracy za kierownicą.

Akcja „Bezpieczny autokar” skontroluje też pojazdy osobowe. W całym kraju 432 fotoradary sprawdzą prędkość samochodów, do tego 30 urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości i 20 urządzeń wyłapujących kierowców wjeżdżających na skrzyżowania na czerwonym świetle. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur zaapelował do kierowców o dostosowanie prędkości jazdy do panujących na drodze warunków atmosferycznych.

Rodzice i opiekunowie będą mieli możliwość zgłoszenia pojazdu do kontroli. W tym celu należy kierować się do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu drogowego telefonicznie lub za pośrednictwem e-mail. Zgłoszenie kontroli powinno odbyć się odpowiednio wcześniej, by możliwe było jej przygotowanie. Patrole inspekcyjne będą też czuwać w stałych punktach kontroli, których wykaz można znaleźć na stronie: www.gitd.gov.pl

Rok temu w czasie ferii skontrolowano 1100 autokarów. Kontrola blisko 50 pojazdów zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a w 8 przypadkach konieczne było wydanie zakazu jazdy. Na kierowców nałożono 250 mandatów karnych.

Źródło: MI

Czw., 16 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska