Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przygotuj się do ferii – załatw to przez internet

Przygotuj się do ferii – załatw to przez internet fotolia.pl

Jedni w góry, drudzy nad morze, w Polsce i za granicą. Nieważne jak Polacy spędzają ferie, ważne żeby były one bezpieczne. Przed wyjazdem zimowym sporo można załatwić przez internet.

Wysyłając dzieci na obóz w Polsce, pierwszy ruch jaki powinni wykonać rodzice to sprawdzenie, czy organizator wyjazdu jest wiarygodny. Jak to zrobić? Przez internet, w bazie wypoczynku.

Jeśli wybrany organizator jest w bazie - można mieć pewność, że dostał zgodę na prowadzenie kolonii albo obozu i ten wypoczynek jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.

Szybko można upewnić się, czy organizator wypoczynku dziecka jest wiarygodny.

Udane ferie to przede wszystkim bezpieczne ferie. Dlatego też warto się upewnić, czy autokar, którym będzie podróżowało dziecko, daje gwarancję, że bezpiecznie dowiezie je na miejsce. Sprawdzić to można w e-usłudze „Bezpieczny autobus”.

Wystarczy numer rejestracyjny autokaru.

Krok 1: Wejście na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Krok 2: Wpisanie numeru rejestracyjnego autobusu i kliknięcie Sprawdź autobus.

Informacje wyświetlą się od razu i są darmowe. W usłudze udostępnione są dane pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli autobus, autokar, bus.

Dowiedzieć się tam można:

  • czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,
  • dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc,
  • stany licznika z badań technicznych.

Jeżeli wyjazd planowany do innego kraju Unii Europejskiej, warto wyrobić dziecku dowód osobisty. Można tego dokonać online. Należy przygotować odpowiednie zdjęcie w wersji elektronicznej, a następnie wejść na portal www.GOV.PL, profilem zaufanym zalogować się do konta Mój Gov i tam wybrać usługę Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego. Kliknąć Złóż wniosek, a dalej system poprowadzi przez tę procedurę krok po kroku.

W ferie podczas jazdy po Polsce ważne jest posiadanie przez dziecko legitymacji lub mLegitymacji szkolnej, która upoważnia do wielu zniżek.

Łatwiej mają uczniowie tych szkół, które przystąpiły do projektu mLegitymacja szkolna, wówczas dzieci mają swoje legitymacje w telefonach, a jak wiadomo - w obecnych czasach młodzi ludzie z telefonem nie rozstają prawie nigdy. 

Źródło: MC

Śr., 8 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska