Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży fotolia.pl

Organizatorem programu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Głównym celem programu jest zachęcenie młodzieży i osób pracujących z młodzieżą do wspólnych, polsko-ukraińskich działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się, odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach. Wnioski o dotacje mogą składać organizacje pozarządowe oraz instytucje oświatowe i publiczne, których działalność skierowana jest do młodzieży. Wnioskodawcami nie mogą być podmioty komercyjne. 

W ramach programu dofinansowane mogą zostać projekty wedle następujących formatów:

 • wymiana młodzieżowa - format, którego celem jest wymiana myśli, idei, zainteresowań, realizowane poprzez różnorodne, spójne i logiczne metody edukacji pozaformalnej. Projekt może być realizowany na terenie jednego z państw (należy wybrać Polskę lub Ukrainę) i w swoim założeniu nie zawiera rewizyty;
 • spotkania młodzieżowe - format, którego celem jest organizacja wybranego wydarzenia (festiwal, konferencja, warsztaty, koncert itp.). Projekt może być realizowany na terenie obu państw, w dwóch różnych terminach w okresie 1 maja - 31 października (terminy muszą być zgodne z zasadami szczegółowymi konkursu wniosków);
 • projekty informacyjno-promocyjne (projekty informacyjne, promujące i upowszechniające dobre praktyki, publikacje) - format, którego celem jest stworzenie produktu informacyjno-promocyjnego na temat współpracy Polski i Ukrainy. Projekt może być realizowany na terenie obu państw, w dwóch różnych terminach w okresie 1 maja - 31 października (terminy musza być zgodne z zasadami szczegółowymi konkursu wniosków).

Wszystkie projekty dofinansowane w ramach PURWM powinny opierać się na corocznie określanych priorytetach. To one, wraz z celami ogólnymi PURWM, określają ramy projektów i nakreślają specyfikę tematów, uwzględniając edukacyjne, kulturowe i społeczne potrzeby polsko-ukraińskiej współpracy.

Priorytety PURWM na 2020 rok:

 • odkrywanie wspólnej przeszłości i dziedzictwa kulturowego;
 • nabywanie kompetencji niezbędnych do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym;
 • wzmacnianie współpracy i wymiana doświadczeń w zakresie edukacji technicznej i branżowej;
 • wspieranie aktywnych postaw obywatelskich wśród młodzieży, w tym promocja przedsiębiorczości i wolontariatu;
 • wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez budowanie postaw otwartości i zrozumienia wśród młodych osób;
 • wzmacnianie inicjatyw młodzieży z terenów wiejskich i małych miast.

Należy wybrać jeden z priorytetów. 

Projekty składane w ramach konkursu wniosków muszą zostać zrealizowane w okresie od 1 maja do 31 października 2020 roku. Należy założyć, że maj będzie przeznaczony na kontraktowanie umów projektów dofinansowanych w ramach konkursu.

Projekty mogą być realizowane na terytoriach obu państw, niezależnie od miejsca złożenia wniosku w zależności od wybranej formy projektu:

 • wymiana młodzieżowa: Polska albo Ukraina (projekt goszczący albo wysyłający - 1 działanie);
 • spotkania młodzieżowe: Polska, Ukraina (możliwość organizacji 1 lub 2 spotkań, w przypadku 2 spotkań każde musi odbyć się w innym kraju i trwać 5 dni);
 • projekt informacyjno-promocyjny: Polska, Ukraina (możliwość organizacji 1 lub 2 spotkań,w przypadku 2 spotkań każde musi odbyć się w innym kraju i trwać 5 dni).

Każdy wniosek musi zostać złożony za pomocą systemu www.online.frse.org.pl do 14 lutego 2020 r. do godziny 23:59.

Źródło: www.wymianymlodziezy.frse.org.pl

Czw., 9 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś