Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ponad 22% uczniów zmaga się z nadwagą i otyłością

Ponad 22% uczniów zmaga się z nadwagą i otyłością fotolia.pl

Jak alarmuje Rzecznik Praw Dziecka co piąty młody Polak zmaga się z nadwagą i otyłością.

W tym zakresie Rzecznik powołał się na dane Instytutu Żywności i Żywienia. Natomiast powtarzając za Głównym Inspektorem Sanitarnym i Konsultantem Krajowym w dziedzinie zdrowia publicznego podkreślił, że na świecie już ponad 1,9 mld ludzi dorosłych ma nadwagę, z tego aż 650 mln to osoby otyłe, a wśród dzieci i młodzieży 18 proc. ma nadwagę, a 7 proc jest otyłych.

Jak pisze Marek Michalak w wystąpieniu do Ministra Zdrowia tę plagę należy natychmiast zatrzymać, ponieważ w perspektywie najbliższych lat może ona doprowadzić do fali chorób, w tym cukrzycy.

W swoim wystąpieniu Rzecznik pozytywnie ocenia dotychczasowe działania resortu (m.in. wymogi dla placówek oświatowych co do składników posiłków wydawanych dzieciom i produktów sprzedawanych w sklepikach), jednak nie ukrywa, że jego zdaniem trzeba robić jeszcze więcej.

Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało wprowadzenie w przyszłym roku na wzór niektórych krajów europejskich specjalnego podatku od zbyt dużej zawartości cukru w produktach – tak by zmusić producentów do zmiany receptur i ograniczyć ich spożycie przez ludzi (pisaliśmy o tym tutaj).

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił także uwagę na nowego, coraz groźniejszego wroga niszczącego zdrowie i dokładającego zbędnych kilogramów dzieciom – napoje energetyzujące, z węglowodanami i kofeiną. Badania wskazują, że już nawet kilkuletnie szkraby piją energetyki, w sumie aż 12 proc. dzieci i młodzieży.

Podsumowując Rzecznik zauważył, że potrzebne są radykalne i zaplanowane na wiele lat naprzód działania systemowe, związane ze skuteczną profilaktyką zapobiegania otyłości oraz edukacją, która zmieni w tym zakresie świadomość dzieci i rodziców.

Źródło: brpd.gov.pl

Pt., 3 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka