Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program Dostępność Plus w polskich szkołach. Wsparcie uzyska kolejne 90 placówek

Program Dostępność Plus w polskich szkołach. Wsparcie uzyska kolejne 90 placówek fotolia.pl

Z końcem 2019 roku Minister Funduszy i Polityki Regionalnej podpisała umowę na realizację projektu pod nazwą „Dostępna szkoła - innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia”. Kolejne 90 szkół podstawowych uzyska środki finansowe na inwestycje i zakupy, które pomogą zwalczać bariery architektoniczne budynków, transportu, wyposażenia i pomocy dydaktycznych. To wszystko możliwe będzie dzięki wsparciu funduszy europejskich.

W polskich szkołach rośnie liczba dzieci z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami. Niestety bariery architektoniczne, a także wciąż jeszcze niska świadomość społeczna utrudniają codzienne funkcjonowanie i naukę. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci, wystartowała „Dostępna szkoła”, czyli element pilotażu działania „Szkoły bez barier” w ramach programu Dostępność Plus.

W obecnej edycji projektu wybrane w konkursie organy prowadzące otrzymają granty finansowe na przeprowadzenie potrzebnych inwestycji w co najmniej 90 szkołach. Konkretne placówki zostaną poddane specjalnemu audytowi dostępności, który pozwoli określić potrzebny budynków, a następnie opracować plany poprawy ich dostępności.

Jak podkreśla minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, środki zostaną przekazane nie tylko na niwelowanie barier architektonicznych, ale również na działania mające na celu podniesienie świadomości i kompetencji nauczycieli i szkolnych specjalistów.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie tworzonym przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego, Politechnikę Gdańską oraz Stowarzyszenie Młodych Lubuszan.

Dostępność Plus to drugi projekt, który przeprowadzany jest w ramach konkursu „Przestrzeń dostępnej szkoły”. Dzięki zdobytym środkom, granty trafią w sumie do 150 szkół podstawowych w całej Polsce.

Źródło: MFiPR

Czw., 2 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska