Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Beneficjent dotacji oświatowej

Beneficjent dotacji oświatowej fotolia.pl

Beneficjentem dotacji oświatowej i stroną stosunku prawnofinansowego - w istocie jest osoba prowadząca szkołę niepubliczną – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 5 marca 2019 r. (I SA/Łd 734/18).

Pomimo iż przepisy prawa wskazują, że dotacje otrzymują niepubliczne przedszkola i szkoły, to jednak dane dotyczące planowanej liczby uczniów, będące podstawą przyznania dotacji w następnym roku, a tym samym wniosek o dotację przekazuje osoba prowadząca niepubliczne przedszkole czy szkołę.

Sąd w powołanym orzeczeniu stwierdził, że brak jest pełnej, organizacyjnej samodzielności (zwłaszcza osobowości prawnej) omawianych wyżej szkół i placówek, co powoduje, że i tak osoba prowadząca musi decydować o ich istotnych sprawach oraz ponosi odpowiedzialność za gospodarcze aspekty ich funkcjonowania. Pozwala to uznać, że beneficjentem i stroną stosunku prawnofinansowego - jest w istocie osoba prowadząca.

Powyższe orzeczenie zapadło na gruncie nieobowiązujących już przepisów ustawy o systemie oświaty ale pozostaje aktualne na gruncie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Źródło: CBOSA

Sob., 4 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka