Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Szkoła Pamięta”

„Szkoła Pamięta” fotolia.pl

Ponad 11 tys. szkół, czyli prawie 1,3 mln uczniów przyłączyło się do akcji MEN „Szkoła pamięta” zaplanowanej na 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności.

W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty. W akcję włączył się Minister Edukacji Narodowej, który wraz z kadrą pedagogiczną oraz uczniami warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 92 odwiedził groby polskich bohaterów na Powązkach.

Szef MEN zaznaczył że chciałby, aby szkoły w kolejnych latach, tuż przed 1 listopada angażowały się w działania upamiętniające ważne postacie i wydarzenia z naszej historii.

Minister edukacji, uczniowie warszawskiej szkoły podstawowej oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach polskich bohaterów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie obejrzeli wystawę plenerową IPN „Dowody zbrodni” w kwaterze Ł i wysłuchali wykładu „Łączka” – Lekcja historii.

Młodzi ludzie uczcili także pamięć Andrzeja Szwajkerta ps. Jędruś, najmłodszego sanitariusza Powstania Warszawskiego, którego grób znajduje się w kwaterze Batalionu „Zośka” i „Parasol” na Cmentarzu na Powązkach.

W całym kraju do akcji MEN „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. szkół (11 208).

Największą popularnością inicjatywa cieszyła się wśród uczniów: Mazowsza (prawie 200 tys. uczniów z 1496 szkół), Wielkopolski (150 tys. uczniów z 1246 szkół), Pomorza (100 tys. uczniów z 753 szkół) i Podkarpacia (76 tys. uczniów z 726 szkół).

Źródło: MEN

Pt., 25 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska