Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo ostrzega rodziców przed e-papierosami

Ministerstwo ostrzega rodziców przed e-papierosami fotolia.pl

Minister Edukacji Narodowej skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym materiał  informacyjny dla uczniów, nauczycieli i rodziców przestrzegający przed szkodliwością palenia e-papierosów.

Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie. E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ich przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Czym są e-papierosy?

To elektroniczny system dostarczający nikotynę. E- papieros to urządzenie elektroniczne, które podgrzewa ciecz i wytwarza aerozol. Urządzenia mają wiele kształtów. Mogą wyglądać jak zwykłe papierosy, pamięć USB czy długopis.

W skład liquidu wchodzą: glikol propylenowy lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna oraz dodatki smakowo- zapachowe.

Jak działa e-papieros?

E- papieros działa na zasadzie podgrzewania liquidu do temperatury około 200 stopni, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Użytkownicy wdychają aerozol do płuc.

Co znajduje się w aerozolu e- papierosa?

Aerozol, który użytkownicy wdychają może zawierać szkodliwe substancje w tym: acetaldehyd, formaldehyd, akrolina, propanal, aceton, o-metyl-benzaldehyd, karcionogenne nitrozaminy.

E-papierosy zyskały największą popularność wśród młodzieży. Przykładem są Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów używało 1,4% gimnazjalistów i 2,7% uczniów szkół średnich, a już rok później e- papierosy paliło odpowiednio 4,7% i 10% uczniów szkół.

Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników e- papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkół z e-papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich raz w życiu. Używanie e-papierosów jest traktowano przez młodzież jako mniej ryzykowane (ponad 54,8% badanych uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze od tradycyjnych).

Jakie jest ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów?

Podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach, indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych, zmniejszenie wydolności układu odpornościowego, zwiększone ryzyko wystąpienia zaplenia płuc, zmiany behawioralne, upośledzenie pamięci, skurcze mięśni i drżenie mięśni, podrażnienie oczu, kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia, nudności i wymioty, podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej.

Z całością informacji można zapoznać się tutaj.

Pt., 11 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek