Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmowa przetargowa na dowóz uczniów do szkół?

Zmowa przetargowa na dowóz uczniów do szkół? fotolia.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie w sprawie zmowy przetargowej. Trzej przedsiębiorcy mogli wpływać na wyniki zamówień publicznych na dowóz uczniów do szkół. Poszkodowanymi w tej sprawie mogą być małopolskie gminy.

Urząd wszczął postępowanie przeciwko trzem przedsiębiorcom, którzy startowali w przetargach na przewóz uczniów do szkół w woj. małopolskim. Przedsiębiorstwa były zarejestrowane na różnych członków tej samej rodziny.  

Przedsiębiorcy mogli wpłynąć na wyniki kilku przetargów w latach 2014-2017. Urząd ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że mogli zastosować  mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Jeżeli ich propozycje były najkorzystniejsze, wówczas zwycięzca przetargu rezygnował z podpisania umowy.  Mogło to być celowe działanie, które miało doprowadzić do wyboru droższej oferty przez gminę. Wartość zamówień ogłaszanych przez samorządy wahała się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu. UOKiK przypomina o programie pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo. Jeżeli wiesz o praktykach ograniczających konkurencję, zawiadom UOKiK.

Źródło: UOKiK

Pt., 11 Prn. 2019 1 Komentarz Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

Kubisztal
0 # Kubisztal 2019-10-30 05:56
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko trzem przedsiębiorcom , którzy startowali w przetargach na przewóz uczniów do szkół w woj. małopolskim. Są to: Firma Transportowo-Tu rystyczna „Jakubas” Krystyna Jakubas, Firma Transportowo-Us ługowa "F. T. U" Magdalena Jakubas i "EuroBus" Marek Jakubas.
| | |