Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cyfryzacja Gminnych Ośrodków Kultury

Cyfryzacja Gminnych Ośrodków Kultury fotolia.pl

Gminne Ośrodki Kultury bardzo cenione przez mieszkańców objęte zostaną programem cyfryzacji.
Podłączenie GOK-ów do szerokopasmowego Internetu, szkolenia z kompetencji cyfrowych, doposażenie ośrodków w sprzęt cyfrowy, to cele programu skierowanego do wszystkich Gminnych Ośrodków Kultury w Polsce.

3 października w Maciejowicach (woj. mazowieckie, powiat garwoliński) podpisana została pierwsza umowa w ramach programu cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury. Opiewa na kwotę 1 359 990 zł i swoim działaniem obejmie 40 GOK-ów w podregionie siedleckim (40 gmin w łącznie 5 powiatach).

W ramach umowy zorganizowane zostaną - podzielone na dwa etapy - szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych. Pierwszy etap to szkolenia dla pracowników GOK-ów. Chodzi o to, by po ich zakończeniu samodzielnie (lub w asyście trenera) mogli szkolić dzieci i młodzież. Drugi etap – to właśnie szkolenia młodych ludzi (w wieku od 10 do 18 lat).

Tematy szkolenia to m.in. dziennikarstwo i edukacja online, projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych, projektowanie i realizacja serwisów internetowych oraz gier mobilnych, programowanie, sztuczna inteligencja, bezpieczne zachowanie w sieci.

Na podniesienie kompetencji cyfrowych pracowników GOK-ów oraz dzieci i młodzieży przeznaczone zostanie 100 milionów złotych. W ramach programu GOK-i zostaną wyposażone w sprzęt komputerowy, tablety, roboty, maty edukacyjne, drukarki 3D i oprogramowanie, sprzęt ten po zakończeniu projektu zostanie w Gminnych Ośrodkach Kultury.

Podpisaną w Maciejowicach umowę sygnowali zastępca dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa – Katarzyna Blachowicz oraz prezes fundacji VCC – Radosław Panas. To właśnie organizacje pozarządowe, ale i m.in. partnerstwa organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego (JST), instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku, instytucje publiczne z obszaru nauki, kultury i edukacji mogły uczestniczyć w konkursie na dofinansowanie szkoleń z kompetencji cyfrowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W konkursie wpłynęło aż 550 zgłoszeń z całej Polski, czyli ponad siedem zgłoszeń na jeden region. Pierwsze umowy zostaną zawarte na łączną kwotę 21 mln zł. W każdym z obszarów zostanie wybrany tylko jeden projekt. Zwycięskie projekty będą dofinansowane w 100%. Minimalna wartość dofinansowania to 450 000 zł, maksymalna - 1 360 000 zł.

W ramach programu cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury – wszystkie GOK-i zostaną też podłączone do szybkiego Internetu. Dostęp do szybkiej sieci ma dziś tylko około tysiąca placówek – głównie w większych ośrodkach. Natomiast drugi tysiąc wymaga podłączenia.

Źródło: MC

Pt., 4 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska