Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy szkoła może zabronić udziału w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym?

Czy szkoła może zabronić udziału w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym? fotolia.pl

Po płomiennym wystąpieniu 16-letniej eko-aktywistki ze Szwecji Grety Thunberg na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku, wielu jej rówieśników również w Polsce zapragnęło zrobić coś dla klimatu. Na popularności zyskują Młodzieżowe Strajki Klimatyczne, które polegają głównie na opuszczaniu lekcji i w tym czasie publiczne protestowanie przeciwko niszczeniu klimatu. W związku z organizacją jednego z takich wydarzeń do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga.

Do RPO wpłynęła skarga uczniów jednego z liceów, którzy chcieli się dowiedzieć, czy dyrektor szkoły może im zakazać udziału w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Z treści skargi wynika bowiem, że spotkali się oni z ostrzeżeniem, iż uczestnicy wydarzenia i jego organizatorzy poniosą surowe konsekwencje swych działań.

Rzecznik udzielił uczniom wyjaśnień na temat ich praw i wolności wynikających z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konwencji o prawach dziecka. Należą do nich prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów, prawo do swobodnego zrzeszania się oraz wolność pokojowych zgromadzeń.

Ponadto RPO podkreślił że kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, a także upowszechnianie wiedzy o zasadach zrównoważonego rozwoju oraz sprzyjaniu jego wdrażaniu, jest celem systemu oświaty, określonym w ustawie Prawo oświatowe.

Źródło: RPO

Sob., 5 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek